Dzisiaj jest:                            Witamy na stronie internetowej naszej szkoły.

MENU

 

AKTUALNOŚCI

Strona główna

Wydarzenia

Patron szkoły

Dyrekcja

Nauczyciele

Inni pracownicy

Samorząd Uczniowski

Klasy

Osiągnięcia szkoły

Kalendarium

Uroczystości i konkursy

Kronika sportowa

Zajęcia pozalekcyjne

Biblioteka

Publikacje nauczycieli

Archiwum PSP

Kontakt

Linki


Licznik odwiedzin

darmowe liczniki


Księga gości     Zobacz księgę gości

Dopisz się do księgi


Data ostatniej edycji:

30.04.2018


 

 

 Najważniejsze wydarzenia

 

Rok szkolny 2016/2017
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

       22 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Z tej okazji uczniowie klasy IIIa zaprosili społeczność uczniowską w niezwykłą „Podróż za jeden uśmiech”. Bajkowe postacie odwiedziły  Czechy, Karaiby, Grecję, Stany Zjednoczone, Danię, Wielką Brytanię, Francję, Austrię i oczywiście Polskę.
Z wielkim entuzjazmem opowiadały o ciekawostkach, charakterystycznych elementach krajobrazu, najważniejszych zabytkach i znanych postaciach. Całość dopełniała ciekawa i barwna tematycznie powiązana prezentacja oraz tańce charakterystyczne dla danych krajów prezentowane przez uczniów poszczególnych klas:
   - Czechy – polka,
   - Karaiby – taniec piratów,
   - Grecja – taniec cheerleaders,  
   - USA –  kowbojka,
   - Dania – taniec z krainy Elfów,
   - Wielka Brytania – walc angielski,
   - Francja – menuet,
   - Austria – walc wiedeński,
   - Polska - trojak.
      W drugiej części wystąpili uczniowie klasy IIIb. W wierszach i piosenkach przedstawili ciekawe pomysły na beztroskie i słoneczne dni. Nie zabrakło też dobrych rad na bezpieczne, udane wakacje. Na zakończenie części artystycznej uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawczyń: pani Bernadetty Berowskiej i pani Bożeny Kociołek po raz ostatni wystąpili w roli Paziów. Nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły, którzy towarzyszyli im w pierwszym etapie edukacyjnym.
      W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnorodnych konkursach.
     23 czerwca 2017r. w całej Polsce i w naszej szkole uczniowie zakończyli rok szkolny 2016/2017. Uroczystości zaczęły się nabożeństwem w Kościele Parafialnym
w Rzezawie. W dalszej części uroczystości, która miała miejsce w budynku naszej  szkoły, wręczone zostały przez panią Dyrektor nagrody uczniom za wyróżniające wyniki w nauce, List Gratulacyjny dla rodziców uczennicy klasy piątej Emilii Franczyk, która  uzyskała stypendium naukowe za wysokie wyniki w nauce i sukcesy
w różnorodnych konkursach na szczeblu gminnym i powiatowym i  medal dla uczennicy klasy V  Natalii Piękosz za uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole.    Najlepszym sportowcem w szkole okazała się uczennica klasy VI a - Julia Kociołek.
Po raz kolejny przyznano również tytuł Rodzica Roku, którymi zostali państwo Monika i Wojciech Gorczycowie.
     W związku ze zmianą miejsca pracy pani Dyrektor i uczniowie pożegnali długoletniego nauczyciela muzyki naszej szkoły pana Ryszarda Palczewskiego.
Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie wręczone im zostały świadectwa szkolne.

Dzień Patrona

     13 czerwca 2017r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, odsłonięcie i poświęcenie nowego obrazu naszej patronki. Uczniowie klas czwartych przygotowali przepiękną inscenizację pt.  „Królowa Jadwiga” pod opieką wychowawcy pani Zofii Fortuny i pani Bernadetty  Kani we współpracy  z panią Bernadettą  Berowską, która przygotowała oprawę taneczną i panem  Ryszardem  Palczewskim, odpowiedzialnym  za oprawę muzyczną.

    W związku z 20-leciem Kanonizacji św. Jadwigi Królowej, wszyscy uczniowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym. W ramach projektu:

  - klasy I i II udały się na wycieczkę do Krakowa śladami św. Jadwigi , zrobiły pamiątkowy album z wycieczki oraz „Korony królowej”,

  - klasy druga i trzecie wykonały „Strój królowej Jadwigi” różnymi technikami plastycznymi,

  - klasy starsze wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Scenka z życia św. Jadwigi”, w którym przyznano dwa pierwsze miejsca Emilii Franczyk oraz Ani Jarosz z klasy piątej, drugie Natalii Piękosz oraz trzecie Klarze Rudnik.

    Jak co roku odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Patronce przygotowany przez pana Adama Cichonia, który wygrała Gabriela Gadula z klasy V. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Frączek klasa VIa, trzecie Starma Łukasz klasa V, a wyróżnienie Faustyna Pietrzyk z klasy VIb

    Uczniowie klas IV- VI próbowali swoich sił w sztuce pisarskiej. Do ścisłego finału zakwalifikowano 12 wierszy. Komisja przyznała trzy miejsca i wyróżnienie. I miejsce – Hubert Legutko, II miejsce – Marcel Przepiórka i Dawid Święch, III miejsce – Zuzanna Adamczyk a wyróżnienie - Julia Adamczyk.

   Nasi uczniowie uczcili święto swej patronki. Na co dzień pozostaje im wcielać w życie ideały głoszone przez świętą Jadwigę. Zobacz zdjęcia...

 

„Bohaterowie naszych lektur”

     W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pan bibliotekarz Adam Cichoń przeprowadził wśród uczniów klas młodszych quiz komputerowy „Bohaterowie naszych lektur”. Uczniowie klas pierwszych wykazywali się znajomością książki „Plastusiowy pamiętnik”, klasa II – „Kubuś Puchatek”, a uczniowie klas trzecich – „Dzieci z Bullerbyn”.
   Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali zakładkami do książek i cukierkami.
X zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich

     Delegacja Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie pod opieką pani dyrektor Barbary Korol – Adamczyk wzięła udział w X zjeździe Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie. Ta niezwykła uroczystość odbyła się 8 czerwca 2017 roku w Katedrze Wawelskiej z okazji 20. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Królowej przez Jana Pawła II.  Wszyscy zebrani modlili się w intencji szkół noszących imię znamienitej patronki. Podczas mszy przypomniano zasługi królowej dla naszej ojczyzny oraz jej niezwykłe miłosierdzie oraz chęć pracy na rzecz biednych i ubogich.  
      Na zakończenie przedstawiciele szkół złożyli czerwone róże przy grobie świętej Jadwigi.


IX Gminny Konkurs Języka Angielskiego

     Dnia 5 czerwca 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
IX Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 14 uczniów ze szkół podstawowych z Borku, Dąbrówki, Jodłówki, Krzeczowa, Łazów, Okulic i Rzezawy. Uczestnicy konkursu przez 60 min zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, który sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa, gramatyki, struktur komunikacyjnych oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych.

     Laureatami konkursu zostali:

  • Wojciech Pradel (Okulice) – I miejsce – 125 pkt.

  • Emilia Dawidziuk  (Jodłówka) – II miejsce – 106 pkt.

  • Dawid Szczygieł (Borek) – III miejsce – 96 pkt.

    Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Rzezawie, który na konkursie reprezentowała pani Beata Tybik.

 

 

 

Olimpiada sportowa

     2 czerwca 2017r na boisku sportowym w Krzeczowie odbyła się „I OLIMPIADA SPORTOWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY O PUCHAR WÓJTA GMINY RZEZAWA „ Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej, a współorganizatorami Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie  oraz Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W piątkowym wydarzeniu wzięły udział szkoły podstawowe i gimnazja z terenu całej gminy. Oficjalnego otwarcia   I Olimpiady Sportowej dokonał Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej. Wszyscy z zacięciem walczyli o miejsca na podium.
   Uczniowie naszej szkoły zdobyli:
                   I miejsce – klasy I, klasy III i klasy VI,
                 III miejsce - klasa II i  klasa V.
   Olimpiada zakończyła się miłą niespodzianka dla każdego, ponieważ wszystkie dzieci otrzymały drobny upominek oraz pamiątkowy medal, który wręczył każdemu osobiście Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej.


XV Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie

     W roku szkolnym 2016/2017 odbył się w naszej szkole XV Szkolny Konkurs Wiedzy
o Patronie Szkoły Świętej Królowej Jadwidze. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 31 uczniów klasy piątej i szóstej. Do półfinału awansowało 13 uczniów.
W rozgrywkach półfinałowych i finałowych, które odbyły się 17 maja 2017r. komisja konkursowa w składzie: pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol – Adamczyk,
pan mgr Adam Cichoń i pani mgr Bernadetta Berowska wyłonili następujących zwycięzców:

       I miejsce – Gabriela Gadula klasa V,

      II miejsce – Zuzanna Frączek klasa VIa,

      III miejsce – Łukasz Starma klasa V.

   Wyróżnienie – Faustyna Pietrzyk klasa VIb

    Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Organizatorem konkursu był pan Adam Cichoń.

 


 

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     5 maja 2017r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla uczczenia
226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
. Była to pierwsza konstytucja
w Europie i druga na świecie po konstytucji USA. Pomimo, że nie uratowała naszego państwa przed upadkiem, to na trwałe zapisała się na kartach naszej ojczystej historii jako próba reformy i umocnienia państwa.
    Uroczystość z tej okazji przygotowała klasa VIa i VIb pod opieką wychowawców pana Adama Cichonia i pani Małgorzaty Smoleń. Część artystyczną ubogacił taniec
w wykonaniu uczniów klasy VIa pod opieką pani Bernadetty Berowskiej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Ryszard Palczewski.


Spotkanie z pisarzem

     25 kwietnia 2017 r. w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną
w Rzezawie odbyło się spotkanie autorskie z panem Wojciechem Cesarzem - artystą grafikiem, pisarzem, entuzjastą ekologii i miłośnikiem  zwierząt. Z Katarzyną Terechowicz jest współautorem serii książek o przygodach psa Wintera: „Pamiętnik grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa”, „Wakacje grzecznego psa”.
   Pisarz przekazał wiele ciekawych informacji na temat różnych ras psów, prezentowanych na slajdach oraz prac jakie wykonują dla człowieka. Podkreślił, że psy także odczuwają emocje, które można odczytać z ruchu ich ciała. Niestety zdarza się, że niektórzy o tym zapominają i traktują je jak zabawkę lub ozdobę.
    Gość odpowiadał na liczne pytania dzieci. Po spotkaniu chętni uczniowie otrzymali autografy oraz mogli zakupić książeczki.


Akcja Żonkile

     Z racji przypadającej w dniu 19 kwietnia 2017 roku rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim nasza szkoła włączyła się w Akcję Żonkile organizowaną przez Bibliotekę Publiczna w Bratucicach we współpracy z Gminną Biblioteką  Publiczną
w Rzezawie oraz Świetlicą Wiejską w Rzezawie.

    Celem akcji było upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1943 roku na terenie warszawskiego getta. Dlaczego żonkile? – kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

    W ramach tego wydarzenia, które odbyło się w naszej szkole 21 kwietnia 2017 roku, nasi  starsi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i film na temat okoliczności wybuchu powstania w getcie warszawskim, natomiast uczniowie klas I – III wzięli udział w lekcji na temat zwyczajów i tradycji kultury żydowskiej. Po pokazie filmu uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat tolerancji oraz samodzielnie wykonali żonkile z papieru.

 


 

XVII Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii

   W dniu 5 kwietnia 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
XVII Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas trzecich o tytuł "Mistrza Ortografii".
Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 18 uczniów z 7 szkół gminy Rzezawa. Celem konkursu było kształcenie wśród uczniów prawidłowego stosowania zasad pisowni w języku polskim oraz uświadomienie im, że znając te zasady można i warto ortografię polubić. Praca konkursowa składała się z dwóch części: dyktanda i testu zawierającego 4 zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii. W konkursie wzięło udział 18 uczniów.

Prace konkursowe sprawdzała Komisja pod przewodnictwem pani Zofii Fortuna.

      Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce – Kornelia Wolsza - PSP Rzezawa

         II miejsce – Mikołaj Maciaszek - PSP Okulice

        III miejsce – Olivia Goryczka - PSP Rzezawa

      Uczniowie wyróżnieni:

           Maria Prokop - PSP Krzeczów

           Julia Puzia - PSP Jodłówka

           Filip Zelek - PSP Okulice

      Nad przebiegiem konkursu czuwały: pani Alicja Machaj i pani Marta Sutkowska.

 

 

juz plywam

    W ramach Małopolskiego Projektu Nauki Pływania chętni uczniowie klas IV-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie biorą udział w zajęciach pływania na basenie w Proszówkach. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i Gminy Rzezawa. Celem projektu jest nabycie podstawowych umiejętności pływania, zapoznanie
z zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują w wodzie na pływalniach i kąpieliskach,jak
i zagrożeniami oraz ze sposobami ich zapobiegania.
    Projekt realizowany jest w terminie od 13 marca 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Kurs "Już pływam" obejmuje 10 wyjazdów na zajęcia, podczas których 74 uczniów naszej szkoły pod okiem wykwalifikowanych instruktorów będą uczyły się pływać.

 
Konkurs na plakat reklamujący ulubioną książkę

    We współpracy z bibliotekami szkolnymi w Borku i w Dąbrówce zorganizowano dla uczniów klas IV-VI „Konkurs na plakat reklamujący ulubioną książkę”.
W naszej szkole jury przyznało następujące miejsca:
               Emilia Franczyk klasa V – I miejsce,
              Anna Gorczyca klasa VIa – II miejsce,
              Otylia Waśniowska klasa IVa – III miejsce.Powitanie wiosny 2017
 

    Astronomiczna zima leniwie szykuje się do odejścia. Zgodnie z tradycją 21 marca 2017r. uczniowie klas pierwszych przygotowali przedstawienie, w którym niosąc piękną kukłę Marzanny – pożegnali odchodzącą porę roku.

        „Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem,

         Nad morze szerokie, nad morze głębokie…”

    Wierszami, piosenkami i tańcem uroczyście powitali Wiosnę. Przedstawieniu towarzyszyła piękna muzyka, a nastrój wiosenny podkreślała kolorowa scenografia
i piękne kostiumy małych aktorów.

     Nad całością przedstawienia czuwały wychowawczynie: pani Alicja Machaj i pani Marta Sutkowska.

Dzień Kobiet

     Jak co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie z klasy VI a oraz klasy IV a z pomocą pani Edyty Piekarz przygotowali i przedstawili program satyryczny zatytułowany "Ach te kobiety, czyli jaka jest płeć piękna".
Na początku reporterka Szkolnego Ośrodka TV przeprowadziła wśród mężczyzn sondę, chcąc się dowiedzieć z czym kojarzy im się słowo kobieta. Niestety nie wyszła ona zbyt optymistycznie. Następnie głos oddano kosmitom, którzy przedstawili swój raport dotyczący żeńskiej formy tzw. człowieka, czyli kobiety. W swej relacji uwzględnili oni wygląd tych dziwnych osobników, ich zachowanie oraz noszoną garderobę. Później zgromadzona publiczność dowiedziała się jak spędzają wolny czas kobiety, mogła obejrzeć 1498 odcinek serialu „Ona i On” oraz była świadkiem oświadczyn, które jednak zostały odrzucone.
     Wszystkim bardzo podobały się skecze: Zdziczały Amor i Nieśmiały Tadzio oraz piosenki: „Bo z dziewczynami nigdy nie wie się...”, „Przez twe oczy zielone”.
     Kończąc program chłopcy złożyli wszystkim kobietom – tym dużym i małym najserdeczniejsze życzenia i zadedykowali piosenkę „ Polskie dziewczyny najpiękniejsze są...”
      Po występie opiekun samorządu pani Marta Pilch ogłosiła wyniki wyborów -  Miss Gracji, którą została  Klaudia Waśniowska uczennica klasy VI b, a Wice - Miss Gracji – Julka Czesak uczennica klasy V.


Zabawa karnawałowa Paziów
 
   W dniu 23 lutego 2017r. odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I - III. Dzieci przebrane w kolorowe stroje baśniowych i fantastycznych bohaterów wesoło bawiły się w rytm granej przez didżeja muzyki. Do zabawy i konkursów zachęcał wodzirej. W tym roku termin dyskoteki zbiegł się z „tłustym czwartkiem, dlatego nie mogło zabraknąć pączków i faworków, o które zadbali rodzice.

Dyskoteka  walentynkowa

  14 lutego 2017r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV – VI. W tym roku termin dyskoteki zbiegł się z Walentynkami, dlatego nie mogło zabraknąć poczty walentynkowej. W tym szczególnym dniu uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, przeplatanej konkursami np. „Najciekawsza maska karnawałowa”, „Randka w ciemno”.
    Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marty Pilch, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

 

Oto dziś narodziła się Miłość...

     W dniach 20 - 22 stycznia 2017 roku uczniowie klas trzecich wystawili Jasełka pod opieką pani Bernadetty Berowskiej i pani Bożeny Kociołek. O oprawę muzyczną zadbał pan Ryszard Palczewski.
    Scenariusz jasełek pt. „Oto dziś narodziła się miłość”, to opowieść o narodzeniu Jezusa.
W I akcie Józef i Maryja dowiadują się o spisie ludności i wyruszają w podróż do Betlejem.
W akcie drugim pasterze obudzeni dziwnym światłem podążają z darami by okazać miłość Bożemu Dzieciątku. Ich drogę obrazował taniec z lampionami. W następnej scenie do Heroda przybywają trzej królowie, diabeł i śmierć, która wymierza mu sprawiedliwość. Widzowie dowiadują się też z rozmowy diabła i jego pomocników jakie zagrożenia czyhają na nich z ich strony m.in. przemoc, alkohol, narkotyki. W ostatniej scenie do szopki przychodzą też rzezawskie dzieci, by się cieszyć z narodzenia Pana razem z aniołami, pasterzami i królami.  Przynoszą dary, śpiewy i tańce oraz obietnice dobrego życia.
     Dopełnieniem całości były prezentacje: „Gdzie jest nasze Betlejem” i „Oto dziś narodziła się miłość”. Na uwagę zasługiwała piękna scenografia i kostiumy małych aktorów, w których przygotowanie włączyli się rodzice.
    Uczniom i nauczycielom miło było gościć kierownika  GZOSiP w Rzezawie panią Małgorzatę Graczyk, księdza proboszcza Tadeusza Kubalę, księdza prałata Stefana Broniaka, emerytowaną dyrektor szkoły panią Grażynę Boryńską - Golonkę, a także innych zaproszonych gości. Jasełka mieli okazję obejrzeć też babcie i dziadkowie z okazji Dnia Babci i Dziadka, członkowie Klubu Seniora, rodzice oraz mieszkańcy wsi Rzezawa. 

Rok Henryka Sienkiewicza

 

    Mijający rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klasy IV b chcieli uczcić 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci cenionego pisarza. Z tej okazji przygotowali przedstawienie, które zaprezentowali 9 grudnia uczniom klas IV – VI naszej szkoły.

     Mieliśmy okazję przenieść się w czasie do 1910 roku i na kilka chwil zagościć w dworku państwa Marii i Henryka Sienkiewiczów w Oblęgorku. Pisarz przerwał na chwilę pracę nad powieścią „W pustyni i w puszczy’ i udzielił ciekawego wywiadu dziennikarzom „Dziennika Polskiego” – gazety, w której kiedyś sam pracował. Opowiedział o swym dzieciństwie, twórczości i podróżach. Pani Maria zaprezentowała najbardziej znane powieści i nowele sławnego pisarza oraz opowiedziała o uroczystości wręczenia Nagrody Nobla – pierwszemu polskiemu literatowi uhonorowanemu tą prestiżową nagrodą

     W postać znakomitego pisarza z powodzeniem wcielił się Hubert Legutko, a role dziennikarzy ciekawie odegrali Weronika Gołas i Maksymilian Lasoń. Wiktoria Kusiak z uczuciem odtworzyła postać pani Marii Sienkiewiczowej.

     Na zakończenie przedstawienia czwartoklasiści w krótkich humorystycznych wierszach zaprezentowali najpopularniejsze postaci z powieści Sienkiewicza: Stasia Tarkowskiego, Nel Rawlison, pana Wołodyjowskiego, Zagłobę, Zbyszka z Bogdańca i Janka Muzykanta.

    Piękne kostiumy młodym aktorom przygotowali rodzice.

     Czwartoklasiści pracowali pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Zofii Fortuny.

 

 

Zabawa  andrzejkowa

     Dnia 30 listopada 2016r. uczniowie klas IV – VI wesoło bawili się na „Zabawie andrzejkowej” pod patronatem Samorządu Uczniowskiego. Młodzież wraz z nauczycielami
w ten wyjątkowy dzień chciała się dowiedzieć co ich czeka w najbliższej przyszłości. Zasięgała więc porady u wyjątkowych wróżek, wróżbitów i cyganek zaproszonych z tej okazji. Po wróżbach, konkursach i poczęstunku, wszyscy uczniowie tańczyli przy dźwiękach dyskotekowej muzyki.
    Opiekę nad przebiegiem zabawy sprawowała pani Marta Pilch - opiekun Samorządu Uczniowskiego i wychowawcy klas.
Światowy Dzień Pluszowego Misia

     25 listopada obchodziliśmy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tematem przewodnim tego projektu były książki, których bohaterami były misie: w klasie I – „Miś Uszatek”, w klasie II – „Kubuś Puchatek”, a w klasie III – „ Złotowłosa i trzy misie”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną poświęconą historii tego dnia.  Uczyły się piosenki pt. „Pluszowy miś”, rozwiązywały zagadki, rebusy, quizy komputerowe oraz wykonywały prace plastyczne związane z bohaterem lektury.
      W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci zabrały na zajęcia swojego pluszowego przyjaciela. Zajęcia, które odbywały się w bibliotece szkolnej uatrakcyjniły śpiewane piosenki, fragmenty filmów, wystawka książek oraz zdjęcia klasowe z misiami.
     Organizatorem projektu był bibliotekarz pan Adam Cichoń oraz aktyw biblioteczny.
Nad pracami dzieci w salach  czuwali  wychowawcy klas I – III.


Gliniane warsztaty

     17 listopada 2016r. odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne o tematyce świątecznej. Dzieci miały za zadanie ulepienie szopki bożonarodzeniowej z gliny. Dzięki temu doskonaliły zdolności manualne, ponieważ prace wymagały precyzji i dokładności.    
    Wykonane prace wspaniale ozdobią mieszkania podczas Świąt Bożonarodzeniowych.


Gminny Konkurs Historyczny

     „Wielki Syn naszej małej Ojczyzny – wspomnienia o ostatnim komendancie Armii Krajowej, gen. Leopoldzie Okulickim”. Pod takim hasłem odbył się 16 listopada 2016r . w Publicznej Szkole Podstawowej w Okulicach Gminny Konkurs Historyczny. 
Naszą szkołę w konkursie reprezentowały dwie uczennice klasy VI a:  Zuzanna Frączek i Emilia Sikora. Po emocjonującej dogrywce uczennica Zuzanna Frączek zajęła II miejsce, a Emilia Sikora – III miejsce.     
       Obu uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Święto Niepodległości

      A TO POLSKA WŁAŚNIE… - pod takim hasłem 9 listopada 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Akademię z tej okazji przygotowali uczniowie klasy
VI a i klasy VI b wraz z wychowawcami panem Adamem Cichoniem, panią Małgorzatą Smoleń oraz nauczycielem muzyki panem Ryszardem Palczewskim. Młodzi artyści w ciekawy i zrozumiały sposób zaprezentowali zasy zaborów i niewoli naszej Ojczyzny oraz ciągłego dążenia do odzyskania niepodległości. Część słowno – muzyczną uatrakcyjnił taniec polonez
w wykonaniu uczniów klas szóstych pod opieką pani Bernadetty Berowskiej.
      W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście i sponsorzy naszej szkoły.


Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Zwierzaki, pluszaki, słodziaki"

     Na konkurs  ,, Zwiarzaki, pluszaki, słodziaki" ogłoszony przez MDK Bochnia wpłynęło 647 prac plastycznych. Komisja konkursowa nagrodziła 40 prac w 4 kategoriach wiekowych.     
     Naszą laureatką została Emilia Franczyk z klasy V, która otrzymała wyróżnienie.


Warsztaty bursztynowe

    3 listopada 2016r. uczniowie klas IV-VI miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach bursztynowych. Została przeprowadzona prelekcja o bursztynie. Dzieci oglądały bursztyny oraz inkluzje. Zapoznały się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi tego surowca.
Po przeprowadzonej lekcji przyszedł czas na szlifowanie, polerowanie oraz zdobienie bursztynu.    
     Na zakończenie uczniowie dostali obrazki, na które nanosiły pył bursztynowy.


Pasowanie na Pazia

       Pasowanie na ucznia to istotne i mocno przeżywane wydarzenie w życiu pierwszaków.
W dniu 27 października 20116r. odbyła się właśnie uroczystość z tej okazji. Oprócz rodziców uczestniczyli w niej zaproszeni goście w osobach księdza proboszcza Tadeusza Kubali oraz pań wychowawczyń z przedszkola.
     Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń pani Alicji Machaj i pani Marty Sutkowskiej przygotowali przedstawienie pt. „Ołówek do pasowania" autorstwa Adama Szafrańca. Pomimo zabawnej fabuły, scenariusz zawierał także wiersze, monologi , dialogi i piosenki , które nawiązywały do miłości do ojczyzny, zachęcały do prospołecznych postaw i wrażliwości na los drugiego człowieka. Do przedstawienia zaangażowano uczniów klas starszych, rodziców oraz dyrektora szkoły.
     Po części artystycznej uczniowie złożyli przed sztandarem szkoły uroczyste ślubowanie. Następnie Pani Dyrektor Barbara Korol-Adamczyk przystąpiła do pasowania każdego pierwszaka.
     Na zakończenie uroczystości ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia tornistrów z całą ich zawartością. Uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez księdza proboszcza, rodziców.  Paziowie  z klasy II i III ofiarowali własnoręcznie wykonane zakładki.

XVIII Gminny Konkurs Plastyczny

      25 października 2016r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym i Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Kingi w Borku odbył się XVIII Gminny Konkurs Plastyczny pt.
,, Inspiracje Pieśniami Patriotycznymi".
       Nasze uczennice zajęły w nim czołowe miejsca: II miejsce - Emilia Franczyk klasa V,
III miejsce - Olivia Gorczyca klasa III b.  Serdecznie gratulujemy!


Zawsze sercem patrz..”

       Pod takim hasłem świętowaliśmy w tym roku Dzień Edukacji Narodowej. Klasa IV a wraz z wychowawczynią panią Bernadettą Kanią i panem Ryszardem Palczewskim przygotowała montaż słowno – muzyczny, którym podziękowała nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę. W imieniu wszystkich uczniów Samorząd Uczniowski złożył życzenia z okazji tego święta. W tym roku świętowali również z nami emerytowani nauczyciele.      Zgodnie z tradycją naszej szkoły, w tym dniu uczniowie klas czwartych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na Żaków. Z tej okazji klasa IV b pod opieką pani Zofii Fortuny zaprezentowała inscenizację pt. „O klejnotach Jadwigi i Krakowskiej Akademii”.
     Na zakończenie spotkania pani Dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom
i opiekunom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz wręczyła okolicznościowe nagrody wybranym nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły.


Dyskoteka na pożegnanie lata

   28 września 2016r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka na pożegnanie lata dla uczniów klas IV – VI. W trakcie zabawy, która trwała od godziny 1500 do 1800,  uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi napojami i  ciastami. Brali też udział w wyborach „Miss Lata” i „Mister Lata”. Niewątpliwą atrakcją okazała się  „Randka w ciemno”. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marty Pilch, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

Sprzątanie świata

    W dniu 16 września 2016r. nasza szkoła uczestniczyła w XXIII ogólnopolskiej akcji Sprzątania świata pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". Głównym przesłaniem akcji było promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji.
                  "Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
                     Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!"
 
      Uczniowie wszystkich klas porządkowali wyznaczone według harmonogramu ulice naszej miejscowości. Akcja przebiegała w koordynacji z Urzędem Gminy w Rzezawie. Nad przebiegiem działań czuwała pani Marta Pilch, nauczyciel przyrody w naszej szkole.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    Tegoroczny rok szkolny rozpoczęliśmy w czwartek 1 września 2016r. Po nabożeństwie inauguracyjnym w Kościele Parafialnym w Rzezawie, odbyła się w naszej szkole część artystyczna przygotowana przez klasę V pod opieką wychowawczyni pani Marty Pilch.
W montażu słowno – muzycznym uczniowie nawiązali do 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Społeczność szkolna, w tym pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk szczególne gorąco powitała uczniów klas I, którzy rozpoczynają w bieżącym roku szkolnym swoją edukację w naszej szkole.

Rok szkolny 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 i pożegnanie absolwentów

    24 czerwca 2016r. zakończył się rok szkolny 2015/2016. Uroczystości zaczęły się nabożeństwem w Kościele Parafialnym w Rzezawie, po którym nastąpiła część artystyczna w budynku szkoły.

      Akademię na zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów przygotowali uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawczyń pani Zofii Fortuny, pani Bernadetty Kania
i nauczyciela muzyki pana Ryszarda Palczewskiego. W uroczystości wzięli udział pani Dyrektor Szkoły , Grono Pedagogiczne, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

     W części oficjalnej nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy szóstej przedstawicielom klasy piątej i uroczyste ślubowanie absolwentów.

     Część artystyczna rozpoczęła się montażem słowno – muzycznym, w którym nie zabrakło słów wdzięczności skierowanych do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, pracowników szkoły
i rodziców. Następnie pokazano prezentacje multimedialne przygotowana przez  uczniów klasy VI a i klasy VI b, ukazujące ważne chwile i wydarzenia z życia szóstoklasistów od momentu rozpoczęcia nauki w murach szkoły, aż do jej ukończenia.

     W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor Szkoły składając absolwentom gratulacje 
z okazji ukończenia szkoły podstawowej, życząc im zdrowych i udanych wakacji oraz sukcesów w kolejnym etapie edukacyjnym.

     Uczniom za wyróżniające wyniki w nauce, udział w konkursach i zawodach sportowych wręczone zostały przez panią Dyrektor nagrody, dyplomy oraz stypendia naukowe i sportowe.

Na ręce rodziców uczniów klas szóstych złożone zostały Listy Gratulacyjne za osiągnięcie przez ich dzieci wysokich wyników w nauce oraz sukcesy w różnorodnych konkursach i zawodach na różnych szczeblach.

     Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie wręczone im zostały świadectwa szkolne. Zobacz zdjęcia...

 

Zakończenie roku klas I – III

    23 czerwca 2016r. uczniowie grupy wiekowej „Paziów” uroczyście zakończyli rok szkolny 2015/2016. Z tej okazji uczniowie klas II b pod opieką wychowawczyni Bożeny Kociołek zaprezentowali  przedstawienie pt."Jest taki kwiat" oraz tańce: kwiatów, węgierski i Que si Que no.

     Uczniowie klas III a i III b  pod opieką wychowawczyń pani Alicji Machaj i pani Marty Sutkowskiej zaprezentowali część artystyczną, na którą składały się wiersze przeplatane piosenkami, poprzez które trzecioklasiści podziękowali pani Dyrektor, nauczycielom i rodzicom za opiekę, naukę i wychowanie w I etapie edukacyjnym.

     W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnorodnych konkursach: czytelniczym, plastycznych oraz zbiórki surowców wtórnych i plastikowych zakrętek.

W bieżącym roku szkolnym w Konkursie Czytelniczym zwyciężyła klasa II a, drugie miejsce zajęła klasa II b, a trzecie miejsce – klasa III b. W konkursie o miano „Superczytelnika Szkoły” zwyciężył uczeń klasy II a Tomasz Łach, drugie miejsce zajął uczeń klasy II b Piotr Kmiecik, a trzecie – Kinga Handzel uczennica klasy II a. Zostały również wręczone przez panią Dyrektor i pana bibliotekarza Adama Cichonia dyplomy – podziękowania za książki ofiarowane do biblioteki szkolnej. W zbiórce makulatury I miejsce w szkole zajął uczeń klasy III a - Maksymilian Trąba.
      Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk życząc wszystkim uczniom bezpiecznych i wesołych wakacji. 
Zobacz zdjęcia...


"Mały mistrz"

     W roku szkolnym 2015/16 uczniowie klasy I naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,, Mały Mistrz". Głównym jego celem było:
           -  zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności ruchowej
           -  propagowania aktywnej postawy
           -  monitorowanie rozwoju fizycznego u dzieci oraz poprawa umiejętności ruchowych.      W ramach realizacji programu otrzymaliśmy profesjonalne przybory i pomoce dydaktyczne. Uczestnicy programu pod okiem nauczycielki wychowania fizycznego  pani
Małgorzaty Smoleń oraz wychowawczyni pani Agaty Lekkiej zmagali się z testami sprawnościowymi (bieg wahadłowy 10x5m, zwis na drążku oraz marszobieg na dystansie 600m) oraz zdobywali sprawności ruchowe, np: sprawność turysty, lekkoatlety, koszykarza czy gimnastyka. Po ich opanowaniu uczniowie dostawali odznaki, które wklejali do specjalnej legitymacji. Zdobywcy kompletu sprawności otrzymywali  tytuł Małego Mistrza.
    Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. 

Super Farmer 2016

    W dniu 13 czerwca  2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
I Gminny Turniej „Super farmer”  dla uczniów klas I – III.
 Gra Super farmer, której autorem jest prof. Karol Borsuk, mieszkaniec okupowanej Warszawy opowiada o hodowli zwierząt i przeznaczona jest dla grupy od dwóch do czterech graczy w wieku od siedmiu do stu lat. Uczy szacowania ryzyka i podstaw matematyki, będąc przy tym sympatyczną rozrywką dla całej rodziny.

   Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 10 uczniów z 5 szkół gminy Rzezawa: Borku, Dąbrówki, Łazów, Okulic i Rzezawy.

      Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce – Dominika Strach - PSP Dąbrówka

         II miejsce – Filip Zelek - PSP Okulice

        III miejsce – Wiktor Dziedzic - PSP Łazy

     Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Agata Lekka.

Dzień bez przemocy

     Jak co roku w naszej szkole 10 czerwca obchodziliśmy Święto Patrona. W tym roku miało ono inny przebieg niż zwykle, ponieważ połączona została z projektem edukacyjnym „Dzień bez przemocy”.
     Po uroczystym nabożeństwie w kościele parafialnym uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą Świętej Jadwidze Królowej przygotowaną przez pana Adama Cichonia i panią Bernadettę Berowską. Uczniowie klas I – III wykonywali prace plastyczne „Korony Królowej Jadwigi”.
    Druga część poświęcona była realizacji projektu edukacyjnego, w ramach którego uczniowie wykonywali następujące zadania:
 1.  Pogadanka połączona z prezentacją filmów: ” Powstrzymać agresję” (klasy IV – VI), „Kubusiowe dobre maniery” i  „Przyjaciele z Kieszonkowa – dobre wychowanie” (klasy I – III).
 2.  Układanie haseł i rysowanie plakatów dotyczących agresji w szkole.
 3.  Przedstawienie scenek dramowych na temat agresji słownej i przemocy w szkole.
 4.  Ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej np.:  „Jak zachowywać się w szkole” (klasy IV – VI), „Rozpoznawanie emocji” ( klasy I – III) itd.
 5.  Gry i zabawy oraz rozgrywki sportowe sposobem na rozładowanie złych emocji. 
   Podsumowaniem uroczystości było przyznanie uczniom nagród i dyplomów za wykonane plakaty.

W świecie baśni i bajek

    8 czerwca 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs „ W świecie baśni i bajek”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy II a. Składał się z dwóch części: plastycznej i wiedzowej. Znajomość baśni i bajek wśród uczniów sprawdzona została za pomocą quizów komputerowych.
    Laureatami zostali:
I miejsce - Adam Kaczmarczyk
II miejsce – Piotr Gorczyca, William Kocot, Szymon Pałka
III miejsce  - Oliwier Baja Maksymilian Pająk.
   W konkursie plastycznym wszystkie prace zostały umieszczone na wystawie i nagrodzone drobnymi upominkami. Konkurs został przeprowadzony przez pana bibliotekarza Adama Cichonia we współpracy z wychowawcą klasy II a panią Bernadettą Berowską.


VIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 

      Dnia 6 czerwca 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się 
VIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 14 uczniów ze szkół podstawowych z Borku, Dąbrówki, Jodłówki, Krzeczowa, Łazów, Okulic i Rzezawy. Uczestnicy konkursu przez 60 minut zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, który sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa, gramatyki, struktur komunikacyjnych oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych.

Laureatami konkursu zostali:

    ·  Wojciech Pradel( Okulice)– I miejsce – 116 pkt

    ·  Karolina Barnaś (Rzezawa) – I miejsce – 116 pkt

    ·  Patrycja Romańska (Krzeczów) – II miejsce – 107 pkt

     .  Emilia Dawidziuk(Jodłówka) - III miejsce - 99 pkt

     Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Rzezawie, który na konkursie reprezentował Wójt Gminy Rzezawa pan mgr inż. Mariusz Palej. Organizatorem konkursu była pani mgr Ewa Wojtaszek.

Wiersze Juliana Tuwima

      W dniu 25 maja 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs ze znajomości twórczości Julian Tuwima.  Składał się z dwóch części: quizu wiedzowego i konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Juliana Tuwima.
      Laureatami quizu wiedzowego zostali:
I miejsce – Wiktoria Kusiak  klasa III b
II miejsce – Zuzanna Adamczyk   klasa III a
III miejsce  - Arkadiusz Zuzia  klasa II b.
    W konkursie plastycznym komisja przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Weronika Rachwał  klasa I,   Otylia Waśniowska  klasa III a
II miejsce – Gabriela Bieżychudek klasa I,  Wiktoria Kusiak  klasa III b
III miejsce – Dawid Baran i Kacper Puchała klasa II b.
     Konkurs został przeprowadzony przez pana bibliotekarza Adama Cichonia we współpracy z nauczycielami prowadzącymi  świetlicę szkolną: panią Aleksandrą Moćko i Jolantą Warchoł-Sumara.

Niezłomni Wyklęci 1944-1963

      W dniu 20 maja 2016r. zorganizowana została wystawa z inicjatywy Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego poświęcona "Żołnierzom Wyklętym czyli bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

     
W dniu 20 maja 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie warsztatowe dla klas 5 na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
      Podczas tych nietypowych zajęć uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak umiejętnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Atrakcją dla dzieci był aktywny udział w szkoleniu, podczas którego nie tylko zadawali pytania, ale kształcili również praktyczne umiejętności wykonywania np. unieruchamiania kończyny, masażu serca na fantomach czy bandażowania ran.
       Pamiętajmy, że każdy człowiek, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowieka, powinien nieustannie zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka spoczywa na nim. 


XIV Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie

     W roku szkolnym 2015/2016 odbył się w naszej szkole XIV Szkolny Konkurs Wiedzy
o Patronie Szkoły Świętej Królowej Jadwidze. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 46 uczniów klas piątych i szóstych. Do półfinału awansowało 12 uczniów.
     W rozgrywkach półfinałowych i finałowych, które odbyły się 20 maja 2016r. komisja konkursowa w składzie: pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol – Adamczyk, pan mgr Adam Cichoń i pani mgr Bernadetta Berowska wyłonili następujących zwycięzców:
       I miejsce   – Kinga Rysak klasa VI b,
       II miejsce  – Zuzanna Frączek klasa V a,
       III miejsce – Patrycja Stefanik klasa VI b,
       wyróżnienie – Martyna Iskra klasa VI b.
 Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorem konkursu był pan Adam Cichoń.

Gminny Turniej Gier i Zabaw o Czekoladowy Puchar

     18 maja 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie już po raz VII odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw o Czekoladowy Puchar dla klas IV. Głównym celem turnieju było rozwijanie sprawności fizycznej wśród dzieci, popularyzacja gier i zabaw oraz integracja uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Wzięło w nim udział 6 szkół: Rzezawa, Jodłówka, Łazy, Krzeczów, Okulice i Borek. Turniej składał się z 7 konkurencji rozgrywanych w formie sztafet: piłka do kapitana, wyścig zaprzęgów, skoki kangurka, wyścigi raczkiem, kozłowanie piłki, przeprawa przez rzekę, prowadzenie piłki czy rzuty do kosza.        
    Po zaciętej i sportowej rywalizacji oraz podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:
           I miejsce - PSP w Rzezawie
          II miejsce- PSP w Jodłówce
         III miejsce- PSP w Łazach.
    Na zakończenie turnieju uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej w gminie, słodkie upominki od pana Wacława Synowca ze sklepu Hitpol w Rzezawie oraz oglądnęli film o pierwszej pomocy przedmedycznej "Szkoła Ratowników''.

 

XVI Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii

      W dniu 13 maja 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
XVI Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas trzecich o tytuł "Mistrza Ortografii".
Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 16 uczniów z 7 szkół gminy Rzezawa. Celem konkursu było kształcenie wśród uczniów prawidłowego stosowania zasad pisowni w języku polskim oraz uświadomienie im, że znając te zasady można i warto ortografię polubić. Praca konkursowa składała się z dwóch części: dyktanda i testu zawierającego 13 zadań sprawdzających znajomość zasad ortografii. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.

Prace konkursowe sprawdzała Komisja pod przewodnictwem pani Zofii Fortuna.

      Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce - Bartosz Romański - PSP Krzeczów

         II miejsce - Wiktoria Dawiec - PSP Jodłówka

        III miejsce - Mateusz Dziadowiec - PSP Borek

                             Karplina Wąsik - PSP Dąbrówka

      Uczniowie wyróżnieni:

           Błąkała Kacper - PSP Jodłówka

           Drabik Aleksandra - PSP Dąbrówka

           Waśniowski Filip - PSP Borek

      Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Agata Lekka.

 

 

225 Rocznica uchwalenia  Konstytucji 3 Maja

   
29 kwietnia 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla uczczenia 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość z tej okazji przygotowali uczniowie klasy IV wspierani przez chórek uczniów klasy V a. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: wychowawczyni klasy IV pani Marta Pilch i nauczyciel historii pan Adam Cichoń. O oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki pan Ryszard Palczewski.
    Na występ złożyły się okolicznościowe wiersze i piosenki, przeplatane prezentacją multimedialną ukazującą okoliczności uchwalenia, treść i znaczenie Konstytucji 3 Maja dla losów państwa i narodu polskiego.  


Maraton Czytelniczy

     W ramach realizacji programu wspierania czytelnictwa „Książki naszych marzeń” w naszej szkole zorganizowano "Maraton czytelniczy" dla uczniów klas IV-VI. Polegał on na głośnym czytaniu podczas różnych lekcji wybranej przez uczniów i nauczycieli książki.
Uczniowie klasy IV czytali książkę pt. „Mikołajek i inne chłopaki”, klasy V – „Magiczne drzewo”, natomiast  klasy VI – „Władca Lewawu”.
   Podsumowaniem  „Maratonu czytelniczego” był konkurs plastyczny na plakat do przeczytanej książki, który odbył się 20 kwietnia 2016r.
Wyniki konkursu:
             I miejsce – klasa IV
            II miejsce – klasa VI b
           III miejsce – klasa V a
           IV miejsce – klasa V b
            V miejsce – klasa VI a.
  Koordynatorem projektu był nauczyciel – bibliotekarz pan Adam Cichoń.

Żywa lekcja historii

    20 kwietnia 2016r. w naszej szkole miała miejsca żywa lekcja historii „Rzymskie imperium
i tradycje antyku” przygotowana przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. W programie znalazło się między innymi:
        ·  wprowadzenie do epoki,
        ·  opis ekwipunku i uzbrojenia legionisty,
        ·  walki gladiatorów,
        ·  prawo rzymskie
        ·  małe tortury
        ·  oraz wiele innych ciekawości co na długi czas w pamięci widza pozostały.

Powitanie wiosny 2016
 
    21 marca 2016r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste powitanie Wiosny. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej przygotowali przedstawienie. Wierszami, piosenkami i tańcem pożegnali  zimę, a powitali wiosnę.
   Z wiosną nierozłącznie związane są Święta Wielkanocne
, dlatego "mali artyści" w wierszach
i piosenkach przedstawili tradycje tych świąt: wielkanocne pisanki, chodzenie z kogucikiem, taniec z gaikiem oraz humorystyczną scenkę "Śmigus - Dyngus".
    Na zakończenie przedstawienia wszyscy goście i widzowie zostali poczęstowani czekoladowymi pisankami.
    Przedstawieniu towarzyszyła piękna muzyka, a nastrój wiosenno - świąteczny podkreślała kolorowa scenografia i kostiumy.
    Nad całością przedstawienia czuwała wychowawczyni pani Agata Lekka.
  Dyskoteka  karnawałowa

  4 lutego 2016r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV – VI. W tym roku termin dyskoteki zbiegł się z „tłustym czwartkiem”, dlatego nie mogło zabraknąć pączków i faworków. W tym szczególnym dniu uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, przeplatanej konkursami  w godzinach od 1530 do 1830.
    Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Małgorzaty Smoleń,
a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

Zabawa karnawałowa Paziów
 
   W dniu 13 stycznia 2016r. odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I - III. Dzieci przebrane w kolorowe stroje baśniowych i fantastycznych bohaterów wesoło bawiły się
w rytm granej przez didżejów muzyki. Do zabawy i konkursów zachęcał wodzirej
i wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Rzezawie. O słodki poczęstunek zadbali rodzice.

„Światłość w ciemności świeci”

     W dniach 8 - 10 stycznia 2016 roku w naszej szkole wystawiane były „Jasełka”- dla babć
i dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz dla uczniów i nauczycieli. Jasełka mieli okazję obejrzeć też członkowie Klubu Seniora oraz mieszkańcy wsi Rzezawa.  
   
Scenariusz jasełek pt. „Światłość w ciemności świeci”  to opowieść o narodzeniu Jezusa wpleciona w historię powstania pierwszej szopki i przedstawienia jasełkowego. W pierwszym akcie św. Franciszek właśnie dowiaduje się od owiec, które podobnie jak inne zwierzęta nazywał siostrami, jakie zdarzenia miały miejsce w noc narodzenia Zbawiciela. Natchniony tą historią postanawia wraz ze współbraćmi i z udziałem zwierząt, odtworzyć jej przebieg. Od razu bierze się do pracy, w której efekcie aktorzy i widzowie w drugim akcie przenoszą się do betlejemskiej stajenki. Tam św. Franciszek wyjaśnia dzieciom trudne prawdy o Wcieleniu Syna Bożego i jego miłości do człowieka. Maryja z Józefem z kolei tłumaczą aniołom, gotowym do obrony małego Jezusa przed zbliżającymi się dziećmi, że nadzwyczajne środki ostrożności nie są konieczne.
     Jasełka zostały przygotowane przez wychowawczynie klas trzecich panią Alicję Machaj i panią Martę Sutkowską. O oprawę muzyczną zadbał pan Ryszard Palczewski. Natomiast rodzice postarali się o stroje dla aktorów.


Warsztaty  Gliniane

     W grudniu 2015 roku już po raz drugi zostały zorganizowane warsztaty gliniane. Obejmowały one naukę ręcznego formowania gliny, z której potem uczniowie wykonywali model anioła. Pani instruktorka uczyła jak nadawać glinie odpowiednie kształty i służyła wszystkim radą. Na tych warsztatach uczniowie mogli zrealizować swoje pomysły. Gliniane wytwory staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodnych talentów dzieci.
 
Żyjmy zdrowo, kolorowo i na sportowo

     11 grudnia 2015 r. odbył się event „Żyjmy zdrowo, kolorowo i na sportowo” we współpracy z Firmą Handlową „ATA” Tomasz Nizioł, Małgorzata Nizioł pod honorowym patronatem Wójta Gminy Rzezawa: Mariusza Paleja i Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Krakowie: Bogdana Wiśniewskiego. Honorowymi gośćmi byli Adriana Palka – trener personalny Rafała Sonika i Piotr Gruszka – jeden z najlepszych siatkarzy w Polsce. 
   Impreza składała się z dwóch części.
     I część: klasy I – III. Uczniowie uczestniczyli w treningu prowadzonym przez A. Palkę, który był rozgrzewką przed emocjonującymi zmaganiami sportowymi między oddziałami, których honorowymi kapitanami byli A. Palka i P. Gruszka. Kolejnym punktem było podsumowanie konkursu plastycznego klasowego i indywidualnego „Warzywa i owoce na wesoło”, wręczenie nagród oraz degustacja świeżo wyciskanego soku i szaszłyków owocowych przygotowanych przez rodziców. Nie  lada atrakcją był profesjonalny trening siatkarski poprowadzony przez pana Gruszkę. Podsumowaniem była prezentacja multimedialna działań prowadzonych w naszej szkole w związku z uczestnictwem w programie „Warzywa i owoce w szkole” i piosenka „Witaminki”.
     W II części uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w mini turnieju piłki siatkowej poprzedzonej rozgrzewką przeprowadzoną przez A. Palkę. Kapitanami drużyn byli honorowi goście. Uczniowie mogli zregenerować swoje siły częstując się sokami i szaszłykami owocowymi. Wystrojem Sali była piramida zdrowej żywności z naturalnych produktów przygotowana przez rodziców klas I-III, pomysłowe dekoracje warzywno-owocowe pracowników szkoły oraz potrawy ze zdrowej żywności wykonane przez sponsorów. Atrakcją były zdjęcia klasowe i autografy honorowych gości.


Szkolny Konkurs Recytatorski

      W dniu 7 grudnia 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski w dwóch grupach wiekowych. Tematem konkursu były wiersze Jacka Cygana. W klasach I – III w konkursie wzięło udział 21 uczniów, zwycięzcą został Hubert Nowak z klasy III a.  W klasach IV – VI brało udział 18 uczniów. Konkurs wygrała Patrycja Stefanik uczennica klasy VI b.
     Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w Konkursie Gminnym.

 

Dyskoteka andrzejkowa

     30 listopada 2015r. pod patronatem Samorządu Uczniowskiego odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Dzieci i młodzież klas IV – VI, a także nauczyciele w ten wyjątkowy dzień chcieli dowiedzieć się co ich czeka w najbliższej przyszłości. Zasięgali więc porady u wyjątkowych wróżek, wróżbitów i cyganek zaproszonych z tej okazji. Po wróżbach
i poczęstunku, wszyscy uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki.
      Opiekę nad przebiegiem zabawy sprawowała pani Małgorzata Smoleń - opiekun Samorządu Uczniowskiego i wychowawcy klas.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

       25 listopada uznawany jest za Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej szkole odbył się projekt promujący czytelnictwo w klasach I – III. Tematem przewodnim były książki, których bohaterami były misie.
      Klasa I – „Miś Uszatek” – dzieci wysłuchały fragmentu książki czytanego z podziałem na role przez aktyw biblioteczny, rozwiązywały quiz, układały puzzle, malowały portret
i kolorowanki dotyczącego bohatera lektury.
      Klasa II – „Kubuś Puchatek” – wysłuchanie I i II rozdziału książki (audiobook , aktyw biblioteczny), rozwiązywanie quizu komputerowego, krzyżówek, rebusów, układanie puzzli,
a także wykonywanie plakatów i portretów Kubusia Puchatka różnymi technikami.
      Klasa III – „Złotowłosa i trzy misie”- wysłuchanie bajki (audiobook), rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i quizu internetowego, rysowanie ilustracji do bajki.
      W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci zabrały na zajęcia swojego pluszowego przyjaciela. Zajęcia, które odbywały się w bibliotece szkolnej uatrakcyjniły śpiewane piosenki, fragmenty filmów, wystawka książek oraz zdjęcia klasowe z misiami.
     Organizatorem projektu był bibliotekarz pan Adam Cichoń. Nad pracami dzieci w salach  czuwali  wychowawcy klas I – III.

 

Anioły nagrodzone

     24 listopada 2015r. w Miejskim Domu Kultury w Bochni wręczono nagrody i wyróżnienia w powiatowym Konkursie Plastycznym „Anioły”. Na konkurs wpłynęło 900 prac. Komisja Konkursowa w składzie: Agnieszka Truś – Bakalarz , Mirosława Świątek oraz Marcin Siwy  oprócz wyłonienia zwycięskich prac zdecydowała o przyznaniu wyróżnień.
     Z naszej szkoły spośród 15-stu prac wysłanych na konkurs, wyróżnienie otrzymał uczeń klasy V a Dominik Smoleń.

 

Święto Niepodległości

        W tym roku inaczej niż zwykle obchodziliśmy Święto Niepodległości. Realizowaliśmy projekt pt ”Jesteśmy Polką i Polakiem”. Już około dwa tygodnie wcześniej uczniowie klasy
VI a roznieśli poszczególnym oddziałom rozkazy - zadania, które w ciągu tego czasu należało wykonać.

      
Klasa I – skupiła się na symbolice godła polskiego. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali legendy o początkach państwa polskiego, a następnie wykonywali godła różnymi technikami.
       Klasy II – dzieci wykonywały flagi i biało-czerwone wiatraczki. Wiersz Tadeusza Kubiaka „Róże Agaty” stał się inspiracją do wykonania róż w narodowych barwach. Ponadto uczniowie nauczyli się pięknej piosenki pt.”Jesteśmy Polką i Polakiem”
.
       Klasy III – dokładniej poznały postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Różnymi technikami wykonały portrety Wodza. Ponadto na podstawie listów i nagrań mieli okazję poznać dzieciństwo swoich dziadków. Zaproszona na spotkanie babcia pomogła uczniom klasy III a wykonać gałgankową laleczkę.

      Klasa IV nauczyła się jednego z tańców narodowych – poloneza. Ponadto niektórzy z uczniów wykonali piękne prace – przedstawili za pomocą obrazkowych rebusów treść wiersza „Katechizm małego Polaka” Władysława Bełzy.
     
Klasy V – przeszły szkolenie wojskowe: zasieki, opatrywanie ran, pomoc medyczna. Mogli też sprawdzić swoje umiejętności krawieckie szyjąc flagi Polski.
      Klasy VI – wzięły udział w grze terenowej wykonując wiele zadań dotyczących niepodległości: quiz ”Co wiesz o Marszałku?”, rozpoznawanie rozmarynu wśród innych ziół, odgadywanie tytułów obrazów, rozwiązywanie rebusów, ćwiczenia zręcznościowe.
      Następnie całą dokumentację tego przedsięwzięcia zmontowano w postaci filmu, który z zapartym tchem oglądaliśmy w przeddzień Święta Niepodległości. Film poprzedziła prezentacja multimedialna pt „Droga do wolności”.
     Autorem i koordynatorem projektu była pani Bernadetta Kania. Oprawę multimedialną projektu wykonała pani Bernadetta Berowska. W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy nauczyciele naszej szkoły.

 

 

Pasowanie na Pazia

     20 października 2015r. był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy pierwszej. W tym to dniu uczniowie tej klasy, w obecności rodziców i zaproszonych gości, zostali uroczyście pasowani przez panią dyrektor Barbarę Korol - Adamczyk na Paziów i tym samym oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Hasłem przewodnim było motto: „Wyruszamy w szkolny rejs po wielkim oceanie wiedzy”.
      Nad przebiegiem uroczystości czuwała wychowawczyni klasy pierwszej pani Agata Lekka oraz rodzice.

 

Dzień papieski i pasowanie na  Żaka

      16 października 2015r. serca naszej szkolnej społeczności wypełniła radość i wdzięczność Bogu za życie Papieża Polaka, jego nauczanie, a także dar kanonizacji. Dzień ten jest nie tylko zachętą do wspomnień sprzed kilku lat, ale zaproszeniem by czerpać z głębi jego myśli podążając za jego wskazaniem „drogą do świętości”.
    „Jan Paweł II – Patron Rodziny” – to hasło XV Dnia Papieskiego stało się także tematem konkursu plastycznego. Prace uczniów stanowiły jak co roku element dekoracji podczas tej niezwykłej uroczystości.
    
Uroczystość ta zbiegła się ze ślubowaniem i pasowaniem uczniów klasy IV na Żaka, którego dokonała pani dyrektor Barbara Korol - Adamczyk.

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

        14 października 2015r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z 20-tą rocznicą oddania do użytku nowego budynku szkolnego. Z tej okazji na uroczystość zostali zaproszeni: Wójt Gminy Rzezawa – pan Mariusz Palej, radni, sołtys – pan Józef Zych, pracownicy GZOSziP-u oraz była dyrektor pani Grażyna Boryńska - Golonka,  emerytowani nauczyciele i pracownicy administracyjni szkoły.
        Na część artystyczną złożył się montaż słowno –muzyczny przedstawiony przez uczniów klasy II b pod opieką pani Bożeny Kociołek, skecze przygotowane przez uczniów klasy V a pod opieką pani polonistki Edyty Piekarz. Blasku uroczystości dodały tańce: „Taniec z mopami”, „Marsz Radeckiego”, Taniec z szarfami” uczniów klasy II a oraz „Kujawiak” uczniów klasy V a przygotowane przez panią Bernadettę Berowską.
      Na zakończenie części artystycznej mieliśmy okazję obejrzeć wspomnienia z 20 lat działalności szkoły w postaci prezentacji multimedialnej opracowanej przez panią Agnieszkę Stachoń.


Powiatowy Konkurs Plastyczny
    
       W dniu 9 października 2015r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XI Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „ W świecie księdza Jana Twardowskiego.” Na konkurs wpłynęło 130 prac. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i artystyczną wyobraźnią. Prace były oryginalne, kolorowe, wykonane różnymi technikami.
       Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
I miejsce – Dominik Smoleń z klasy V a oraz wyróżnienie Emilia Franczyk z klasy IV.
      Spotkanie zakończone zostało prezentacją o życiu i twórczości poety.

 

Akcja Sprzątania Świata

       Tegoroczne dni „Sprzątanie Świata” przebiegały pod hasłem „Wyprawa – poprawa”
w ramach których zwrócono uwagę na rolę , jaką pełni każdy z nas w tworzeniu
i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. W akcji chętnie wzięli udział uczniowie naszej szkoły dając tym samym dobry przykład innym mieszkańcom.
      W dniu 17 wrzesnia 2015r. uczniowie pod opieką wychowawców porządkowali teren wokół szkoły oraz najbliższą okolicę. Koordynatorem akcji była pani Marta Pilch.
„Cieszymy się, że jest czyściej i życzymy sobie, by w kolejnych latach tych śmieci było coraz mniej.”

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

       1 września, jak co roku, rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy rok szkolny 2015/2016.
Po tradycyjnym nabożeństwie inauguracyjnym w Kościele Parafialnym w Rzezawie, odbyła się
w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez klasę V a i V b pod opieką wychowawców pana Adama Cichonia i pani Małgorzaty Smoleń.
       Pierwsza część uroczystości poświęcona była 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej, natomiast w części drugiej w piosenkach i wierszach uczniowie wspominali minione wakacje oraz witali się na nowo ze swoją szkołą. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Ryszard Palczewski.
    Społeczność szkolna, w tym pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk szczególne gorąco powitała uczniów klasy I, którzy rozpoczęli w bieżącym roku szkolnym swoją edukację w naszej szkole.

Rok szkolny 2014/2015

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 i pożegnanie absolwentów

 

    26 czerwca 2015r. zakończył się rok szkolny 2014/2015. Uroczystości zaczęły się nabożeństwem w Kościele Parafialnym w Rzezawie, po którym nastąpiła część artystyczna w budynku szkoły.

      Akademię na zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów przygotowali uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawczyni pani Marty Pilch i nauczyciela muzyki pana Ryszarda Palczewskiego. W uroczystości wzięli udział pani Dyrektor Szkoły , Grono Pedagogiczne, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

     W części oficjalnej nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy szóstej przedstawicielom klasy piątej i uroczyste ślubowanie absolwentów.

     Część artystyczną rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana przez  uczniów klasy VI, ukazująca ważne chwile i wydarzenia z życia szóstoklasistów od momentu rozpoczęcia nauki w murach szkoły, aż do jej ukończenia. Nie zabrakło słów wdzięczności skierowanych do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, pracowników szkoły i rodziców.

     W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor Szkoły składając absolwentom gratulacje
z okazji ukończenia szkoły podstawowej, życząc im zdrowych i udanych wakacji oraz sukcesów w kolejnym etapie edukacyjnym.

     Uczniom za wyróżniające wyniki w nauce, udział w konkursach i zawodach sportowych wręczone zostały przez panią Dyrektor nagrody, dyplomy oraz stypendia naukowe i sportowe.

Na ręce rodziców uczniów klas szóstych złożone zostały Listy Gratulacyjne za osiągnięcie przez ich dzieci wysokich wyników w nauce oraz sukcesy w różnorodnych konkursach i zawodach na różnych szczeblach.

     Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie wręczone im zostały świadectwa szkolne. Zobacz zdjęcia...

 

Zakończenie roku klas I – III

 

     25 czerwca 2015r. uczniowie grupy wiekowej „Paziów” uroczyście zakończyli rok szkolny 2014/2015. Z tej okazji uczniowie klas II b pod opieką wychowawczyni Alicji Machaj zaprezentowali uwspółcześnioną wersję baśni H. Andersena "Brzydkie kaczątko". Uczniowie klasy III pod opieką pani Agaty Lekkiej zaprezentowali część artystyczną, na którą składały się wiersze – dobre rady na bezpieczne i ciekawe wakacje, przeplatane tematycznie dobranymi piosenkami. Trzecioklasiści nie zapomnieli również podziękować pani Dyrektor, nauczycielom i rodzicom za opiekę, naukę i wychowanie w I etapie edukacyjnym.

     W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnorodnych konkursach: czytelniczym, plastycznych oraz zbiórki surowców wtórnych.

W bieżącym roku szkolnym w Konkursie Czytelniczym zwyciężyła klasa I, drugie miejsce zajęła klasa II b, a trzecie miejsce – klasa II a. W konkursie o miano „Superczytelnika Szkoły” zwyciężyli uczniowie klasy Ia.  Pierwsze miejsce zajął Tomasz Łach, drugie miejsce William Kocot, a trzecie – Kornelia Wolsza. Zostały również wręczone przez panią Dyrektor i pana bibliotekarza Adama Cichonia dyplomy – podziękowania za książki ofiarowane do biblioteki szkolnej.
      Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk życząc wszystkim uczniom bezpiecznych i wesołych wakacji.
Zobacz zdjęcia...

 

Gminny Turniej Gier i Zabaw o Czekoladowy Puchar

       W dniu 7 czerwca 2015r.  w naszej szkole odbył się w ramach kampanii
 ,, Zachowaj Trzeźwy Umysł''  VII Gminny Turniej Gier i Zabaw Czekoladowy Puchar. Wzięło w nim udział 7 szkół z gminy Rzezawa.  Uczniowie zmagali się
 z następującymi konkurencjami: piłka do kapitana, raczek, wyścigi zaprzęgów, rzuty do kosza czy przeprawa przez rzekę. Po zaciętej rywalizacji i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

     I miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzezawie (Julia Kociołek,
                     Weronika Pala, Oliwia Kurek, Dominik Smoleń, Marcin Marzec, Krystian Bielak)

    II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w Okulicach

   III miejsce- Publiczna Szkoła Podstawowa w Jodłówce

       Nagrody zostały ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzezawie.

XV Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii

      W dniu 23 maja 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
XV Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas trzecich o tytuł "Mistrza Ortografii".
Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 13 uczniów z 7 szkół gminy Rzezawa. Uczniowie pisali dyktando, następnie przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań sprawdzających znajomość zasad ortografii.

Prace konkursowe sprawdzała Komisja pod przewodnictwem pani Zofii Fortuna.

      Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce - Amelia Malina PSP Okulice, 

         II miejsce - Wiktoria Okulicka PSP Okulice,

        III miejsce - Joanna Orzechowska PSP Łazy.

      Uczniowie wyróżnieni:

           Weronika Prokop PSP Krzeczów.

      Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Bożena Kociołek.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - "Anioły i Diabły"

      W konkursie wzięło udział 178 szkół, placówek oświatowych i pracowni plastycznych, nadsyłając 1360 prac malarskich, rzeźbiarskich, graficznych i rysunkowych. Organizatorzy wybrali do wystawy pokonkursowej 255 prac ze 116 ośrodków. Jury konkursu przyznało 30 równorzędnych I miejsc i 70 wyróżnień. 
    
Uczeń naszej szkoły Dominik Smoleń znalazł się wśród zwycięzców (I miejsce- nagroda).

VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 

      Dnia 9 czerwca 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
VII Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 14 uczniów ze szkół podstawowych z Borku, Dąbrówki, Jodłówki, Krzeczowa, Łazów, Okulic i Rzezawy. Uczestnicy konkursu przez 60 minut zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, który sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa, gramatyki, struktur komunikacyjnych oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych.

aureatami konkursu zostali:

    ·  Kacper Połeć (Krzeczów) – I miejsce – 142 pkt

    ·  Karolina Barnaś (Rzezawa) – II miejsce – 137 pkt

    ·  Karolina Śitko (Jodłówka) – III – 126 pkt.

     Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Rzezawie, który na konkursie reprezentował Wójt Gminy Rzezawa pan mgr inż. Mariusz Palej. Organizatorem konkursu była pani mgr Ewa Wojtaszek.

 

 

XIII Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie

       W roku szkolnym 2014/2015 odbył się w naszej szkole XIII Szkolny Konkurs Wiedzy
o Patronie Szkoły Świętej Jadwidze Królowej. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 37 uczniów klas piątych i szóstej. Do półfinału awansowało 10 uczniów. W rozgrywkach półfinałowych i finałowych, które odbyły się 20 maja 2015r. komisja konkursowa w składzie: pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol – Adamczyk, pan mgr Adam Cichoń i pani mgr Bernadetta Berowska wyłonili następujących zwycięzców:
       I miejsce – Kinga Rysak klasa Vb,
       II miejsce – Paweł Zych klasa VI,
       III miejsce – Oliwia Baniak klasa VI.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorem konkursu był pan Adam Cichoń.

 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny
   
    W dniu 16 maja 2015r. w Zespole Szkół w Zębie odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego. Spośród 98 prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs, komisja wyłoniła zwycięzców.
    Nasz uczeń z klasy IV a Dominik Smoleń zajął III miejsce.
                            Serdeczne gratulacje !

Rocznica uchwalenia  Konstytucji 3 Maja

      5 maja 2015r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla uczczenia 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie po konstytucji USA. Pomimo, że nie uratowała naszego państwa przed upadkiem, to na trwałe zapisała się na kartach naszej ojczystej historii jako próba reformy i umocnienia państwa. 
      Uroczystość z tej okazji przygotowała klasa IV a i IV b pod opieką wychowawców pana Adama Cichonia i pani Małgorzaty Smoleń. Część artystyczną ubogacił
taniec polonez wykonaniu uczniów klasy IV a. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Ryszard Palczewski.

 

Z wiosną nadchodzi Wielkanoc

    31 marca 2015r. ze swoim programem "Wielkanocne zwyczaje" wystąpiła klasa I b. Przy bogato zastawionym świątecznym stole, "mali artyści" w wierszach i piosenkach przedstawili tradycje Świąt Wielkanocnych: wielkanocne pisanki, chodzenie z kogucikiem, taniec z gaikiem oraz humorystyczną scenkę "Śmigus - Dyngus".
    Przedstawieniu towarzyszyła piękna muzyka, a nastrój świąteczny podkreślała kolorowa scenografia i kostiumy.
    Nad całością przedstawienia czuwała wychowawczyni pani Bożena Kociołek. Oprawę muzyczną przygotował pan Ryszard Palczewski.

Kiermasz Wielkanocny

      W marcu w naszej szkole odbył się tradycyjny już Kiermasz Wielkanocny. Już na pierwszej przerwie lekcyjnej wszyscy chętni uczniowie mogli kupić wielkanocne cuda- wykonane przez uczniów należących do koła plastycznego prowadzonego przez nauczyciela plastyki - panią Małgorzatę Smoleń
      Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Powitanie wiosny

Czym powitać Cię Wiosenko,
gdy zielona wracasz znów?
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów!

        Pierwszy dzień astronomicznej wiosny świętowaliśmy przedstawieniem pt."Poszukiwacze zaginionej wiosny", na które zaprosili nas koledzy i koleżanki z klasy I "a". Obejrzeliśmy opowieść o uwięzieniu Wiosny przez złą Zimę - Marzannę. Próbowali ją odnaleźć mieszkańcy Krakowa i postacie związane z wiosennymi i wielkanocnymi tradycjami Małopolski: Siuda Baba z Wieliczki, Pucheroki, Śmigustne Dziady z Dobrej. Udało się to dopiero dzieciom. 
        Pucherokami nazwano biednych studentów, którzy w Niedzielę Palmową chodzą po domach i recytują rymowanki w zamian za jedzenie. W małej miejscowości pod Limanową mieszkali kiedyś dobrzy ludzie, którzy pomogli uciekinierom z niewoli tatarskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia siani przebierańcy przemierzają ulice w lany poniedziałek. Tego dnia można też spotkać Siudą Babę w Wieliczce, która polewa wodą na szczęście.


Warsztaty edukacyjne - papier czerpany

       Uczniowie klas IV-VI już potrafią pozyskać papier czerpany z makulatury. Nauczyli się tego 18 marca 2015r.W czasie warsztatów zapoznali się z dziejami powstawania papieru. Podczas zajęć poznali przepis na pulpę papierową oraz wykonali swój arkusz papieru
z wkomponowanymi dekoracjami.
      Zajęcia te wzbudziły wśród uczniów wiele emocji, wyzwoliły kreatywność  i pobudziły wyobraźnię.

Gminny Konkurs Plastyczny

        5 marca 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Borku odbył się XVI Gminny Konkurs Plastyczny pt.,, Inspiracja poezją pani Barbary Krężołek- Paruch''. W konkursie tym wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z Gminy Rzezawa. Zadaniem uczniów było przedstawienie wiersza w formie pracy plastycznej.
       Nasze uczennice zajęły następujące miejsca:
                     II miejsce - Emilia Franczyk z klasy III
                     Wyróżnienie- Kamila Migdał z klasy VI.

Dyskoteka karnawałowa 2015

      10 lutego 2015r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas
IV – VI. W trakcie zabawy, która trwała od godziny 1500 do 1800,  uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi napojami
i  ciastami oraz biorąc udział w konkursach przygotowanych przez Wolontariuszy Publicznego Gimnazjum w Rzezawie.
      Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Bernadetty Kania,
a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

Jasełka

       13 i 14 stycznia 2015 r. w  uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni  pani  Agaty Lekkiej wystawili jasełka pt. „Tak! On jest Królem!” według scenariusza  Adama Szafrańca. Niezwykle wzruszający występ przed licznie zgromadzoną publicznością wprowadził wszystkich w radosny nastrój świąt  Bożego  Narodzenia.  Gości oraz rodziców zachwyciły przepięknie zaśpiewane, z serca płynące kolędy.  Na uwagę zasługiwała piękna scenografia i kostiumy małych aktorów, w których przygotowanie włączyli się rodzice. Aktorzy recytacją i śpiewem opowiedzieli historię narodzin Zbawiciela Jezusa. Wcielili się w role ludzi, aniołów oraz zwierząt, którzy według tradycji byli świadkami tego wydarzenia. Po reakcjach widzów można było wywnioskować, że przedstawienie spodobało się. Wszyscy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewu.        
       Uczniom i nauczycielom miło było gościć  wójta gminy Rzezawa pana Mariusza Paleja,  kierownika  GZOSiP w Rzezawie panią Małgorzatę Graczyk,  księdza proboszcza parafii w Rzezawie Stefana Broniaka, a także innych zaproszonych gości,  nauczycieli, dziadków, rodziców i przedszkolaków.

 

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

      W dniu 19 grudnia 2014r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ,,Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”. W konkursie tym wzięli udział uczniowie z klas IV-VI.
Szopki zostały wykonane z różnych materiałów, np. z zapałek , słomy, drewna, itp.
Komisja w składzie: pani Alicja Machaj, pani Agata Lekka, pani Ewa Wojtaszek, pan Wojciech Tabor oraz ksiądz Janusz Wszołek przyznali następujące miejsca:

              I miejsce- Daria Kaczmarczyk- klasa VI

             II miejsce- Magdalena Papkiewicz klasa VI

            III miejsce- Kamila Migdał –klasa VI

                              Mateusz Rudnik oraz Dominik Smoleń z klasy IV a

          Wyróżnienie- Karolina Barnaś- klasa Va

      Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy !!!

 

Gliniane warsztaty

       W grudniu 2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennych zajęciach lepienia z gliny. Dzieci pod opieką instruktorki robiły piękne anioły. Praca z gliną wymagała od nich dużej cierpliwości i spokoju, ale efekt końcowy był wspaniały. Gliniane wytwory staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodnych talentów dzieci.

 

Kto z Mikołajem przystaje prezenty od niego dostaje

       Mikołaj chętnie przychodzi do grzecznych dzieci, ale chętniej do tych, które na prezenty grudniowe solidnie pracowały przez cały rok. W ich gronie na pewno znajdują się członkowie szachowej sekcji Uczniowskiego Klubu Sportowego Magnus.

        Szachy nie należą do łatwych dyscyplin sportu, aby nauczyć się matować, co jest gwarancją zwycięstwa w partii szachowej, dzieci solidnie uczęszczały od września dwa razy w tygodniu na zajęcia.

         Pierwszym sprawdzianem ich umiejętności był właśnie turniej mikołajkowy, który został rozegrany 9 grudnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie. Na mikołajkowe potyczki rzezawscy szachiści zaprosili swoich kolegów z zaprzyjaźnionego z Magnusem klubu UKS Goniec Staniątki. Zawody odbywały się w dwóch grupach turniejowych, początkującej i zaawansowanej. Zarówno w jednej jak i drugiej o miejsce na podium toczyła się zażarta walka, a jej wyniki przedstawiają się następująco:

GRUPA A

1 miejsce Jakub Moździerz – UKS Goniec Staniątki

2 miejsce Tomasz Łach – UKS Magnus Rzezawa

3 miejsce Agnieszka Feliks – UKS Goniec Staniątki

GRUPA B

1 miejsce Jakub Śmietana – UKS Goniec Staniątki

2 miejsce Magdalena Budkiewicz – UKS Goniec Staniątki

3 miejsce Dawid Synowiec UKS Magnus Rzezawa

        Każde dziecko biorące udział w turnieju, niezależnie od zajętego miejsca zostało obdarowane przez Mikołaja słodkim upominkiem. Święty, w którego postać wcielił się instruktor i sędzia szachowy Kornel Łęczek, wysoko ocenił umiejętności i poziom gry zawodników. Wielu przepowiedział wielką karierę szachową, pod jednym warunkiem, swojej pasji musza oddać wiele czasu i serca.

Tekst: Z. Łęczek

Dyskoteka andrzejkowa

      25 listopada 2010r. pod patronatem Samorządu Uczniowskiego odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Dzieci i młodzież klas IV – VI, a także nauczyciele w ten wyjątkowy dzień chcieli dowiedzieć się co ich czeka w najbliższej przyszłości. Zasięgali więc porady u wyjątkowych wróżek, wróżbitów i cyganek zaproszonych z tej okazji.
Po wróżbach i poczęstunku, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski, wszyscy uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki.
      Opiekę nad przebiegiem zabawy sprawowała pani Bernadetta Kania - opiekun Samorządu Uczniowskiego, wychowawcy klas oraz przybyli rodzice.

 

 

Święto Niepodległości

      ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ- pod takim hasłem 13 listopada 2014r. obchodziliśmy naszej szkole święto niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie klasy V a wraz z wychowawcą panią Bernadettą Kania oraz nauczycielem muzyki panem Ryszardem Palczewskim. Młodzi artyści zaprezentowali w ciekawy i zrozumiały sposób czasy zaborów
i niewoli naszej Ojczyzny oraz ciągłego dążenia do odzyskania niepodległości. Każdy uczeń  mógł dodatkowo usłyszeć co to jest Polska w treściach wierszy i piosenek dobranych odpowiednio do okoliczności.

 

 

Pasowanie na Pazia
           12 października 2014 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Tym razem aż 46 dzieci poszerzyło grono paziów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Część oficjalną poprzedził występ bohaterów dnia. Pierwszoklasiści wybrali się
w tajemniczą podróż prezentując swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W wierszach
i piosenkach zapewniali, że sporo już umieją i na pewno są przygotowani do roli uczniów. Znakomicie zdały egzamin zdobywając symbole czterech krain: Muzyki, Pracowitości, Mądrości i Miłości.
   
       Nastąpiła długo wyczekiwana chwila…

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor- Barbara Korol-Adamczyk dokonała symbolicznego Aktu Pasowania, dotykając każdego dziecka ołówkiem. Tym samym każde z nich zostało włączone do społeczności uczniowskiej. Nie zabrakło w tym dniu ciepłych i miłych słów oraz życzeń od dyrekcji i zaproszonych gości. Świadkami tej niezwykłej uroczystości byli Wójt Gminy Rzezawa  - pan Józef Słonina, ks. prałat Stefan Broniak, s. Urszula Kowalczyk, pani Barbara Rudnik, pani Agata Wygoda, pani Marta Zięba. Nad częścią artystyczną czuwały wychowawczynie klas pierwszych- pani Bernadetta Berowska i pani  Bożena Kociołek. A słodki poczęstunek przygotowali rodzice uczniów.
    
       Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, by sześcioletni okres nauki w szkole podstawowej był nie tylko czasem zdobywania nowych wiadomości, ale także okazją do wielu wspaniałych przeżyć.

 

Dzień papieski

      17 października 2014r. społeczność naszej szkoły w uroczysty sposób uczciła kolejną rocznicę wyboru naszego rodaka kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły pod przewodnictwem ks. Janusza Wszołka odmówili dziesiątek różańca oraz zaśpiewali okolicznościowe piosenki.
     W drugiej części ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na temat: „Jan Paweł II w górach”.
       W klasach I - III:
               I miejsce – Kornelia Rysak klasa II b,
               II miejsce
– Anna Żurek klasa I a,  
               III miejsce
– Maksymilian Lasoń klasa II b.
       W klasach IV - VI :
               I miejsce – Dominik Pałka klasa V a,
               II miejsce
– Kinga Rysak klasa V b,  
               III miejsce
– Mateusz Rudnik IV a.
    Wszystkim zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody. Fundatorem wszystkich nagród był ks. Janusz Wszołek.

Dzień Edukacji Narodowej i pasowania na Żaka

     14 października 2014r. nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyło się pasowanie uczniów klas IV na „Żaka”. Uczniowie klasy IV a i IV b złożyli uroczyste ślubowanie, a Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol – Adamczyk dokonała pasowania  ich na „Żaków” Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Tym samym uczniowie Ci  oficjalnie zostali przyjęci do starszej grupy wiekowej naszej szkoły.

     W drugiej części uroczystości uczniowie klasy II a i II b pod opieką wychowawczyń pani Alicji Machaj i pani Marty Sutkowskiej przygotowali okolicznościowy montaż słowno – muzyczny połączony z humorystycznymi scenkami z życia szkoły. Na koniec złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzenia wraz z symboliczną różą.

      Na zakończenie spotkania pani Dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom

i opiekunom za przygotowanie uroczystości. Wręczyła okolicznościowe nagrody  nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły.

 

 

Powiatowy Konkurs Plastyczny

     10 października 2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni  nastąpiło rozstrzygnięcie Wakacyjnego Konkursu Plastycznego pt. "Mój dom, moja rodzina - zaprojektuj zakładkę do książki" . Konkurs miał zasięg powiatowy, a honorowy patronat roztoczył nad nim Starosta Bocheński Jacek Pająk.
     Na konkurs wpłynęło 146 prac. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i artystyczną wyobraźnią. Po wnikliwej analizie prac i sprawdzeniu ich zgodności z tematem konkursu przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych.
    Nasz uczeń z klasy IV a Dominik Smoleń zajął I miejsce w II kategorii (10 - 12 lat).
    Spotkanie zakończyła krótka prezentacja pt. "10 lat wakacyjnego konkursu plastyczno - literackiego.
Dyskoteka na pożegnanie lata

     9 października 2014r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka na pożegnanie lata dla uczniów klas IV – VI. Dyskotekę rozpoczął konkurs,  podczas którego przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali strój "Pani Jesień", a  komisja złożona z nauczycieli dokonała wyboru najpiękniejszego przebrania. Konkurs wygrała Klaudia Waśniowska, uczennica klasy IV b .  W trakcie zabawy, która trwała od godziny 1500 do 1800 , uczniowie  wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi napojami i  ciastami oraz biorąc udział w konkursach przygotowanych przez uczniów poszczególnych klas.
     Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Bernadetty Kania, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

Akcja sprzątania świata

    „Turysto! Szanuj Środowisko!”. Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja ekologiczna   „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2014”. Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze poprzez unikania tworzenia odpadów i selektywną zbiórkę odpadów. 

    W dniu 19 września 2014r. nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie wszystkich klas porządkowali wyznaczone według harmonogramu ulice naszej miejscowości. Akcja przebiegała w koordynacji z Urzędem Gminy w Rzezawie. Nad przebiegiem działań czuwała pani Marta Pilch, nauczyciel przyrody w naszej szkole.

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 

     1 września 2014r. w naszej szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015. Zgodnie z naszą tradycją, ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy nabożeństwem
w Kościele Parafialnym w Rzezawie. Następnie zebraliśmy się w budynku naszej szkoły, gdzie miała miejsce uroczysta akademia. Po powitaniu zebranych przez panią Dyrektor, część artystyczną przedstawili uczniowie klasy V b pod opieką wychowawczyni pani Zofii Fortuny.

 W swoim przedstawieniu uczniowie oprócz tematyki związanej z pożegnaniem wakacji

i powrotem do szkoły, nawiązali do  75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

     Na zakończenie uroczystości uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

 

 

Rok szkolny 2013/2014

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 i pożegnanie absolwentów

 

    27 czerwca 2014r. podobnie jak w całej Polsce nasza społeczność zakończyła rok szkolny 2013/2014. Uroczystości zaczęły się nabożeństwem w Kościele Parafialnym w Rzezawie. Po mszy świętej wszyscy zebrani przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyła się jej dalsza część.

      Akademię na zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów przygotowali uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawcy pana Adama Cichonia. W uroczystości wzięli udział pani Dyrektor Szkoły , Grono Pedagogiczne, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

     W części oficjalnej nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy szóstej przedstawicielom klasy piątej i uroczyste ślubowanie absolwentów.

     Część artystyczną rozpoczęła prezentacja multimedialna połączona z narracją słowną w wykonaniu uczniów klasy V, ukazująca ważne chwile i wydarzenia z życia szóstoklasistów od momentu rozpoczęcia nauki w murach szkoły, aż do jej ukończenia. Z kolei absolwenci w sposób refleksyjny i humorystyczny wspominali swoje przeżycia w szkole. Dopełnieniem całości były trafnie dobrane fragmenty piosenek. Nie zabrakło słów wdzięczności skierowanych do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, pracowników szkoły i rodziców.

     W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor Szkoły składając absolwentom gratulacje
z okazji ukończenia szkoły podstawowej, życząc im zdrowych i udanych wakacji oraz sukcesów w kolejnym etapie edukacyjnym.

     Uczniom za wyróżniające wyniki w nauce, udział w konkursach i zawodach sportowych wręczone zostały przez panią Dyrektor nagrody, dyplomy oraz stypendia naukowe i sportowe.

Na ręce rodziców uczniów klas szóstych złożone zostały Listy Gratulacyjne za osiągnięcie przez ich dzieci wysokich wyników w nauce oraz sukcesy w różnorodnych konkursach i zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

     Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie wręczone im zostały świadectwa szkolne. Zobacz zdjęcia...

 

Zakończenie roku klas I – III

 

     6 czerwca 2014r. uczniowie grupy wiekowej „Paziów” uroczyście zakończyli rok szkolny 2013/2014. Z tej okazji uczniowie klas III a i III b pod opieką pani Bernadetty Berowskiej
i pani Bożeny Kociołek zaprezentowali część artystyczną, na którą składały się wiersze – dobre rady na bezpieczne i ciekawe wakacje, przeplatane tematycznie dobranymi piosenkami. Trzecioklasiści nie zapomnieli również podziękować pani Dyrektor, nauczycielom i rodzicom za opiekę, naukę i wychowanie w I etapie edukacyjnym.

     W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnorodnych konkursach: czytelniczym, plastycznych oraz zbiórki surowców wtórnych.

W bieżącym roku szkolnym w Konkursie Czytelniczym zwyciężyła klasa II, drugie miejsce zajęła klasa III a, a trzecie miejsce – klasa I a. W konkursie o miano „Superczytelnika Szkoły” zwyciężyli uczniowie klasy II.  Pierwsze miejsce zajął Dominik Synowiec, drugie miejsce Hubert Synowiec, a trzecie – Tomasz Wojewoda. Zostały również wręczone przez panią Dyrektor i pana bibliotekarza Adama Cichonia dyplomy – podziękowania za książki ofiarowane do biblioteki szkolnej.
      Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk życząc wszystkim uczniom bezpiecznych i wesołych wakacji.
Zobacz zdjęcia...

 

Lokata dobra do kwadratu

 

      Zadaniem statutowym samorządu lokalnego jest wspieranie rozwoju kultury fizycznej m.in. poprzez dofinansowanie działalności klubów sportowych. Bez tego wsparcia prowadzenie profesjonalnych zajęć, wyjazdy na zawody, organizowanie turniejów w macierzystych klubach byłoby po prostu niemożliwe. To, że lokowanie publicznych pieniędzy w działalność uczniowskich klubów sportowych działających na terenie gminy jest dobrą decyzją wskazują wysokie lokaty członków tych klubów
w zawodach rangi wojewódzkiej, a nawet krajowej. Uczniowie otrzymali bogatą ofertę różnych dyscyplin.

      W Rzezawie od wielu już lat prężnie działa i wciąż rozwija się sekcja szachów, coraz więcej sympatyków zyskuje dziewczęca sekcja siatkówki, od września planowane jest reaktywowanie sekcji tenisa stołowego.

      W Dąbrówce, dzięki dużemu zaangażowaniu nauczyciela wychowania fizycznego Rafała Półtoraka doskonale działa sekcja koszykówki, skupiając dzieci
i młodzież z całej gminy.

      Lokowanie  publicznych pieniędzy w zaszczepianie sportowych pasji młodych mieszkańców gminy procentuje wysokimi lokatami na zawodach, gdzie nabyte umiejętności konfrontowane są  z umiejętnościami zawodników spoza gminy, a także powiatu.

       Ostatnio ogromną niespodziankę sprawili szachiści, którzy 12 czerwca 2014 r. wystartowali w Wojewódzkim Drużynowym Turnieju Szachowym o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego w Krakowie. Trzyosobowa drużyna w składzie: Weronika Łęczek, Dominik Pałka i Jakub Łach wskoczyli na podium, zajmując trzecie miejsce wśród 29 drużyn z całego województwa. Indywidualnie zawody wygrała Weronika, zajmując pierwsze miejsce na 93 osobowej liście zawodników biorących udział w rozgrywkach.

       Dużym osiągnięciem może pochwalić się również UKS Basket Dąbrówka. Systematyczne treningi zaowocowały awansem do ćwierćfinałów mistrzostw Polski do lat 14 w Sokołowie Podlaskim. W zawodach wzięły udział 32 drużyny, wygrywając jeden mecz, Basket został sklasyfikowany na miejscach 17-24.

       Dzisiaj, gdy tak trudno odciągnąć młodzież i dzieci od monitora komputera, ważne jest, by wspierać wszystkich, którzy takie właśnie próby podejmują, osiągając przy tym wraz ze swoimi podopiecznymi wysokie wyniki sportowe.

       Rodziców i nauczycieli zachęcamy, by poznali ofertę uczniowskich klubów działających  na terenie gminy i zachęcali dzieci i młodzież do uczęszczania na oferowane zajęcia.

       Uprawianie sportu pod okiem trenerów procentuje na wielu płaszczyznach życia młodego człowieka. Doskonali on swoją sprawność fizyczną
i umysłową, uczy się prozdrowotnych i społecznych postaw, poznając zasady sportowej rywalizacji, uczy się zasad fair play. Wyjeżdżając na zawody poza swoje miejsce zamieszkania,  poznaje swój region oraz inne regiony Polski, a przede wszystkim poznaje siebie i swoje możliwości. Uczy się wymagać nie tylko od innych, ale także od siebie, potrafi docenić wysiłek tych, którzy ciężką pracą osiągają w życiu sukces, nie tylko sportowy.

Tekst: Z. Łęczek

Drużyna

VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 

     Dnia 11 czerwca 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
VI Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów ze szkół podstawowych z Borku, Dąbrówki, Jodłówki, Krzeczowa, Łazów, Okulic i Rzezawy. Uczestnicy konkursu przez 60 minut zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, który sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa, gramatyki, struktur komunikacyjnych oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych.

Laureatami konkursu zostali:

    ·  Joanna Patyk (Rzezawa) – I miejsce – 141 pkt

    ·  Julia Filipska (Borek) – II miejsce – 131 pkt

    ·  Łukasz Gorczyca (Jodłówka) – III – 113 pkt

     Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Rzezawie, który na konkursie reprezentowała kierownik GZOSziP mgr Małgorzata Graczyk. Dodatkowe nagrody przekazał właściciel szkoły językowej, który chciał pozostać anonimowy. Opiekunowie uczniów, a zarazem członkowie komisji wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnym VII Gminnym Konkursie Języka Angielskiego.

Organizatorem konkursu była pani mgr Ewa Wojtaszek.

 

 

 

XII Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie

 

     W roku szkolnym 2013/2014 odbył się w naszej szkole XII Szkolny Konkurs Wiedzy
o Patronie Szkoły Świętej Królowej Jadwidze. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 31 uczniów klasy piątej i szóstej. Do półfinału awansowało 9 uczniów. W rozgrywkach półfinałowych i finałowych, które odbyły się 30 maja 2014r. komisja konkursowa w składzie: pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol – Adamczyk, pan mgr Adam Cichoń i pani mgr Bernadetta Berowska wyłonili następujących zwycięzców:

      I miejsce – Julia Dziadowiec klasa VI,

      II miejsce – Paweł Zych klasa VI,

      III miejsce – Kacper Pawlik klasa VI.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Organizatorem konkursu był pan Adam Cichoń.

 

 

 

Walka z wiatrakami

 

      24 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się XII Wojewódzki Turniej Szachowy o Pierścień Królowej Jadwigi. Pogoda wyjątkowo dopisała szachistom, dlatego na sali gry temperatura była wysoka nie tylko z powodu ogromnych emocji, jakie wywoływały partie szachowe. Studziło ją szereg wiatraków, które dostarczały grającym rześkie powietrze
i chłodziły rozgrzane umysły.

      Zawody rozgrywały się w przededniu Dnia Matki, dlatego dzieci zadedykowały  obecnym mamom muzyczny i słodki upominek, a ojców zaprosiły do potyczek przy szachownicach, rozgrywanych równolegle z Turniejem Rycerzy i Paziów

       W turnieju w Rzezawie łącznie wzięło udział ponad 70 uczestników. Najlepszym ojcem okazał się pan Jacek Starzyk

W związku z małą liczbą zawodników w grupie C,  za zgodą i na prośbę uczestników, do tej grupy przeniesiono wszystkich zawodników z grupy B z rocznika 2005 i młodszych. Grupę tę wygrał Jakub Golonka UKS VICTORIA Łowczów.

W grupie B triumfowała zawodniczka UKS Goniec Staniątki Magdalena Budkiewicz. Rywalizacja w grupie A była bardzo wyrównana i do końca nie było wiadomo, dokąd powędruje pierścień. Ostatnia runda zadecydowała, ze główne trofeum turnieju – puchar z pierścieniem królowej Jadwigi -  trafiło  do zawodnika MKS Sandecja Nowy Sącz – Dawida Lelity.

       Wszyscy uczestnicy zawodów wyjechali z Rzezawy z nagrodami lub pamiątkowymi upominkami ufundowanymi przez Gminę Rzezawa i sponsora - firmę komputeryBochnia.pl  pana Leszka Ciślaka.

Tekst: Z. Łęczek

 

 

XIV Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii

      W dniu 23 maja 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się
XIV Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas trzecich o tytuł "Mistrza Ortografii".
Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 15 uczniów z 7 szkół gminy Rzezawa. Uczniowie pisali dyktando, następnie przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań sprawdzających znajomość zasad ortografii.

Prace konkursowe sprawdzała Komisja pod przewodnictwem pani Zofii Fortuna.

      Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce - Anna Gorczyca PSP Rzezawa, 

         II miejsce - Paweł Jarosz PSP Okulice,

        III miejsce - Wojciech Pradel PSP Okulice.

      Uczniowie wyróżnieni:

           Iwona Stal PSP Borek

           Faustyna Pietrzyk PSP Rzezawa

           Zuzanna Frączek PSP Rzezawa.

      Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Alicja Machaj.

 

 

           

V Gminny Turniej gier i Zabaw o Czekoladowy Puchar

 

     19 maja 2014r.  w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie już po raz V odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw o Czekoladowy Puchar dla klas IV. Wzięło w nim udział 6 szkół podstawowych gminy: Jodłówka, Borek, Łazy, Dąbrówka, Okulice, Rzezawa. Uczniowie zmagali się z następującymi konkurencjami: piłka do kapitana, wyścig zaprzęgów, krab z piłką, prowadzenie piłki, strzelec wyborowy, skoki kangurka czy  przeprawa przez rzekę.

Po zaciętej i sportowej rywalizacji oraz podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

       I miejsce - PSP w Rzezawie

       II miejsce - PSP w Borku

      III miejsce - PSP w Jodłówce

      Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych  w Rzezawie.

 

 

Wojewódzki konkurs plastyczny

     17 maja 2014r. w Zespole Szkół w Zębie odbyło się wręczenie nagród wyróżnień w XIII Wojewódzkim Konkursie Literacko- Plastycznym ,,Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie po raz pierwszy i osiągnęła duży sukces. Praca plastyczna wykonana przez ucznia klasy III a Dominika Smolenia otrzymała wyróżnienie.

Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie

     15 maja 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łazach odbył się XVI Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie pod hasłem: "Śladami Jana Pawła II po Małopolsce". Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy szóstej: Jan Klementowski i  Kinga Synowiec.
Uczeń Jan Klementowski zajął II miejsce w wyżej wymienionym konkursie.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    29 kwietnia 2014r. odbyła sie w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
     Uczniowie klasy IV a pod kierunkiem wychowawczyni pani Bernadetty Kania przygotowali przedstawienie dotyczące przebiegu obrad Sejmu Czteroletniego, w trakcie którego została uchwalona pierwsza w Europie konstytucja. Radość mieszkańców Warszawy została wyrażona wykonaniem tańca - kujawiak przez uczniów klasy III a pod opieką wychowawczyni pani Bernadetty Berowskiej. Wyjaśnienie wagi przysięgi króla i ważności zgody narodowej nastąpiło w scence rozmowy matki z małym synkiem.
      Program artystyczny uświetniły pieśni patriotyczne. Na uwagę zasługiwała przepiękna dekoracja i stroje z tamtej epoki. Oprawę muzyczną przygotował pan Ryszard Palczewski.
      Przedstawienie zostało nagrodzone przez przybyłych gości i społeczność szkolną gromki brawami


Konkurs plastyczny ,, Kolorowy Świat Bambino"

        29 kwietnia 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w konkursie plastycznym
pt. ,,Kolorowy Świat Bambino", zorganizowanym z okazji 125 urodzin  producenta kredek Bambino - Firmę St. Majewski. Dzieci w swoich pracach mogły przenieść się w kolorową krainę wyobraźni i stworzyć barwny świat bajek. Prace zwycięzców będzie można podziwiać przez miesiąc na bilbordach w różnych miastach Polski.

 

   Szkolny konkurs plastyczny

    W kwietniu 2014r. został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem" ,,Bądź bezpieczny, baw się grzecznie , a w Twoim domu będzie bezpiecznie".  Komisja konkursowa przyznała I miejsca następującym uczennicom: Emilii Franczyk - klasa II i  Kamili Góreckiej - klasa IV b. Prace tych uczennic wezmą udział w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnej w Warszawie.

     

Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

      W dniu 9 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół w Dąbrówce został przeprowadzony Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasza reprezentacja w składzie: Renata Tytro, Anna Donizak, Michał Maderak i Dawid Słonina zajęli II miejsce.

Lekcja Regionalna

     Dnia 2 kwietnia 2014r. została zorganizowana lekcja regionalna związana z obrzędowością  wielkanocną. Zajęcia poprowadziła pani Bernadetta Błoniarz z Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. Lekcja składała się z dwóch części: teoretycznej związanej z tradycjami wielkanocnymi oraz praktycznej, gdzie dziewczęta wykonywały pisanki batikowe.

 

Kiermasz Wielkanocny

       W dniach 25 i 26 marca 2014r. w naszej szkole już po raz kolejny miał miejsce Kiermasz Wielkanocny. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem tworzyli swoje różnorodne dzieła. Można było podziwiać , między innymi: baranki z Quislingu czy sizalu, świeczniki, kartki  i jajka wielkanocne i inne ciekawe rzeczy. Organizatorem kiermaszu była pani Małgorzata Smoleń wraz z uczennicami z kółka plastycznego.

 

Powitanie wiosny
    
 
     
21 marca 2014r. klasy I a i I b powitały nadejście kalendarzowej wiosny. W programie artystycznym uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki, śmieszne scenki z życia zwierząt, przylot bocianów z dalekiego kraju oraz zwyczaj topienia marzanny.
      Dopełnieniem części artystycznej była piękna dekoracja i pomysłowe stroje małych artystów. Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie: pani Alicja Machaj i pani Marta Sutkowska.


Jasełka 2014r.

 

     23 stycznia 2014r. uczniowie klas III. pod opieką wychowawczyń pani Bożeny Kociołek oraz pani Bernadetty Berowskiej wystawili Jasełka. Scenariusz był bardzo urozmaicony, oprócz tradycyjnej opowieści o narodzeniu Chrystusa został przygotowany film ”Stworzenie świata” wprowadzający do tajemnicy narodzenia oraz prezentacja EMMANUEL- BÓG Z NAMI ,która podsumowała istotę wystawiania jasełek. Ponadto publiczność mogła podziwiać umiejętności taneczne aniołów i pasterzy. Wielotygodniowy trud przygotowań został doceniony przez zaproszonych gości, seniorów - babcie i dziadków, rodziców, nauczycieli, dzieci i przedszkolaków.

    Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami.   

Należy podkreślić ogromne zaangażowanie wielu osób (szczególnie pani Jadwigi Rudnik) w przygotowanie bogatej dekoracji sceny, strojów i rekwizytów.

 

 

 

Zabawa karnawałowa 2014r.

 

     W godzinach od 1500 - 1800 odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas IV-VI. Oprawę artystyczno - muzyczną przygotowali uczniowie należący do Wolontariatu Publicznego Gimnazjum w Rzezawie pod kierownictwem pani mgr Beaty Waśniowskiej.

    Aby tradycji stało się zadość w czasie zabawy uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami tanecznymi. Ponadto uczniowie poszczególnych klas rywalizowali w wielu konkursach przygotowanych przez wolontariuszy.

    Zwyciężyła klasa IV b. Gratulacje!!!

 

 

 

Konkurs plastyczny "Mój aniołek dla Dzieciątka Jezus"

 

      Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym pt. "Mój aniołek dla Dzieciątka Jezus" ogłoszonym przez Akcję Katolicką działającą przy parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni. Wszystkie aniołki wzbogaciły wystrój ruchomej szopki bożonarodzeniowej w kościele w Bochni.
     Prace wykonane przez naszych uczniów zajęły czołowe miejsca:
             II miejsce zdobyła Emilia Franczyk
            III miejsce zdobyła Gabriela Kutyba
    Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

 


 

Konkurs szopek bożonarodzeniowych

 

     Dnia 9 XII 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się szkolny konkurs pt "Moja Szopka dla Dzieciątka Jezus" przygotowany przez nauczyciela plastyki - panią Małgorzatę Smoleń.
    Celem konkursu było poznanie i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia oraz utrwalenie idei "żłóbka betlejemskiego".
   Szopki zostały wykonane z różnych materiałów, samodzielnie przez uczniów lub z częściową pomocą rodziców.

     Wystawę szopek można obejrzeć w Gminnej Bibliotece w Rzezawie.


 

Odwiedziny Świętego Mikołaja

 

     6 grudnia od samego rana w naszej szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Wszystkie dzieci i nie tylko, wyczekiwały na przyjście wyjątkowego gościa.

     O godzinie 900 pojawił się Święty Mikołaj wraz pomocnikami - Aniołami. Spotkanie Św. Mikołaja z poszczególnymi klasami odbyło się w sali nr 22. Podczas obdarowywania prezentami, Mikołaj zadawał dzieciom różne pytania, a następnie robił sobie pamiątkowe zdjęcia z poszczególnymi klasami.

     Część uczniów naszej szkoły, w tym uczniowie klas czwartych i szóstej spotkali się ze Św. Mikołajem na kręgielni lub w kinie. Na spotkanie udali się do  Brzeska lub Bochni.

 

 

 

Andrzejki 2013r.

 

      28 listopada 2013r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawę rozpoczęły wróżby przygotowane przez wróżki, wróżbitów, czarodziejki i czarodziejów z poszczególnych klas.

     Następnie wszyscy uczniowie klas IV – VI bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi ciastami i napojami.

    W przerwie między tańcami odbył się konkurs „Randka w ciemno”, podczas którego dziewczyna wybierała najsympatyczniejszego chłopaka, a chłopiec – najsympatyczniejszą dziewczynę. Następnie wybrane pary zatańczyły wspólnie taniec.

     Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Zofii Fortuny, a opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas.

 

 

Kiermasz ozdób świątecznych

     25 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Prace zostały wykonane przez uczniów klas IV-VI, pod opieką nauczyciela plastyki pani Małgorzaty Smoleń. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Piękne przedmioty cieszyły oko, pomysłowość twórców zachwycała licznie zgromadzonych gości.

 

Święto Niepodległości 2013r.

 

       W tym roku szkolnym uroczystość Święta Niepodległości w naszej szkole miała miejsce w dniu 12 listopada 2013r.

      W pierwszej części uczniowie klasy VI pod opieką pani polonistki Zofii Fortuny przedstawili prezentację multimedialną ukazującą rys historyczny od upadku państwa polskiego w wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku, poprzez walkę powstańczą o niepodległość i zachowanie polskości w XIX wieku, aż do odzyskania niepodległości po I wojnie światowej w 1918 roku. Prezentacji towarzyszyła recytacja wierszy i śpiew pieśni patriotycznych.
      W drugiej części miał miejsce konkurs wzorowany na popularnym programie telewizyjnym „Kocham Cię Polsko!”. W zmaganiach konkursowych brali udział przedstawiciele klas IV – VI. Rywalizowała drużyna klas VI i IV b z drużyną klas V i IV a. Zwycięstwo przypadło drużynie klasy V i IV a.

 


 

Szkolny Konkurs Plastyczny „Pozdrowienia z Unijnej Małopolski”

 

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym ”Pozdrowienia z unijnej Małopolski”. Był on przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej z klas I-III i zorganizowany przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
      Uczestnicy konkursu mieli przygotować pocztówkę w formie pracy plastycznej obrazującą jak Fundusze Europejskie zmieniają Małopolskę.
      Do etapu wojewódzkiego szkoła zgłosiła 3 prace:
    I miejsce - Emilia Franczyk - klasa II
   II miejsce - Dominik Smoleń - klasa III a
  III miejsce - Aleksandra Stachura - klasa III a
       Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych eliminacjach.

 

Pasowanie na pazia

 

     29 października 2013r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do naszej szkolnej społeczności. Z tej okazji przygotowano okolicznościowy program pod kierunkiem wychowawczyń pani Alicji Machaj i pani Marty Sutkowskiej. Dzieci musiały się zmierzyć z zadaniami z różnych dziedzin, z których znakomicie się wywiązały.

      Po części artystycznej uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol - Adamczyk dokonała symbolicznego pasowania pierwszaków na paziów.

      Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ksiądz proboszcz Stefan Broniak, ksiądz katecheta Janusz Wszołek, pani Dyrektor Przedszkola Alicja Góra z wychowawczyniami, rodzice oraz uczniowie klas starszych. Zaproszeni goście złożyli gratulacje i życzenia nowo pasowanym uczniom.

      Na pamiątkę tej doniosłej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i drobne upominki, natomiast rodzice przygotowali słodki poczęstunek.

 

 

 

Dzień papieski

 

    15 października 2013r. społeczność naszej szkoły w uroczysty sposób uczciła kolejną rocznicę wyboru naszego rodaka kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami pod przewodnictwem ks. Janusza Wszołka odmówili dziesiątek różańca oraz zaśpiewali piosenki o życiu Jana Pawła II z repertuaru Magdy Anioł.
     W drugiej części odbył się Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Papieża Jana Pawła II zorganizowany dla klas IV-VI. Zwycięzcami konkursu zostały:
         I miejsce – Joanna Patyk klasa VI,
        II miejsce – Magdalena Papkiewicz klasa V,
       III miejsce – Karolina Barnaś klasa IV a.
    Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla klas I – III na temat: „Jan Paweł II w górach”:
         I miejsce – Dominik Smoleń klasa III a,
        II miejsce – Emilia Franczyk klasa II,
       III miejsce – Natalia Gierek klasa I b.
Wszystkim zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.

 

 

Konkurs plastyczny „Jesienny pejzaż”

 

     W październiku odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III i klas IV-VI. Zadaniem uczniów było ukazanie w swoich pracach pięknej złotej jesieni. Wszystkie prace były piękne, a wybranie tych najpiękniejszych przysporzyło komisji wiele trudności.
Oto lista laureatów:
         Klasy I-III
     I miejsce - Emilia Franczyk - klasa II
    II miejsce - Anna Gorczyca - klasa III a
   III miejsce – Oliwia Kurek –klasa III b
         Klasy IV-VI
     I miejsce - Kamila Górecka - klasa IV b
    II miejsce - Filip Waśniowski - klasa IV
    II miejsce - Daria Kaczmarczyk - klasa V
   III miejsce - Brygida Batko - klasa IV a
   W eliminacjach gminnych Emilia Franczyk zajęła I miejsce w kategorii klas młodszych.
            Gratulujemy!!!
 

Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie na Żaka

 

    14 października 2013r. nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyło się pasowanie uczniów klas IV na „Żaka”. Uczniowie klasy IV a i IV b złożyli uroczyste ślubowanie, a Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol – Adamczyk dokonała pasowania ich na „Żaków” Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Tym samym uczniowie Ci oficjalnie zostali przyjęci do starszej grupy wiekowej naszej szkoły.
     W drugiej części uroczystości uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni pani Agaty Lekkiej przygotowali okolicznościowy montaż słowno – muzyczny i złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzenia wraz z rumianymi jabłuszkami.
    Na zakończenie spotkania pani Dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom i opiekunom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości.
Wręczyła okolicznościowe nagrody wybranym nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły oraz przedstawiła nauczycieli, którzy wyróżnieni zostali Medalem Komisji Edukacji Narodowej lub Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

 


 

Akcja Sprzątania Świata

 

     W dniu 18 września 2013r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Sprzątania świata pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę”. Uczniowie wszystkich klas porządkowali wyznaczone według harmonogramu ulice naszej miejscowości. Akcja przebiegała w koordynacji z Urzędem Gminy w Rzezawie. Nad przebiegiem działań czuwała pani Marta Pilch, nauczyciel przyrody w naszej szkole.


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.

 

      Tegoroczny rok szkolny rozpoczęliśmy w poniedziałek 2 września 2013r. Po nabożeństwie inauguracyjnym w Kościele Parafialnym w Rzezawie, odbyła się w naszej szkole część artystyczna przygotowana przez klasę V pod opieką wychowawczyni pani Marty Pilch. W montażu słowno – muzycznym uczniowie nawiązali do 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oprawę muzyczną stanowił chórek, składający się z uczennic z klasy VI.
     Społeczność szkolna, w tym pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk szczególne gorąco powitała uczniów klas I, którzy rozpoczynają w bieżącym roku szkolnym swoją edukację w naszej szkole.

 


 

Rok szkolny 2012/2013                 

 

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 i pożegnanie absolwentów

 

       28 czerwca 2013r. w całej Polsce i w naszej szkole uczniowie zakończyli rok szkolny 2012/2013. Uroczystości zaczęły się nabożeństwem w Kościele Parafialnym w Rzezawie. Po mszy świętej wszyscy zebrani przeszli do budynku naszej szkoły, gdzie odbyła się jej dalsza część.

       Akademię na zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów przygotowali uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawczyni pani Zofii Fortuny. Aranżację muzyczną opracował pan Ryszard Palczewski. W uroczystości wzięli udział pani Dyrektor Szkoły , Grono Pedagogiczne, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

       Pod koniec części artystycznej nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klas szóstych przedstawicielom uczniów klas piątych, a następnie uroczyste ślubowanie absolwentów. W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor Szkoły składając absolwentom życzenia z okazji ukończenia szkoły podstawowej, życząc im zdrowych i udanych wakacji oraz sukcesów w następnym etapie edukacyjnym.

     Następnie wręczone zostały przez panią Dyrektor nagrody i dyplomy uczniom za wyróżniające wyniki w nauce i udział w konkursach i zawodach sportowych. W dalszej części spotkania zostały wręczone Listy Gratulacyjne dla rodziców uczniów klas szóstych, którzy wyróżnili się wysokimi wynikami w nauce i reprezentowaniem szkoły w różnorodnych konkursach i zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

     Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie wręczone im zostały świadectwa szkolne. Zobacz zdjęcia...

 

Zakończenie roku klas I – III

 

        27 czerwca 2013r. uczniowie grupy wiekowej „Paziów” uroczyście zakończyli rok szkolny 2012/2013. Z tej okazji część artystyczną zaprezentowali uczniowie klas III a i III b pod opieką pani Bożeny Kociołek. Uczniowie klasy II b przedstawili inscenizację o tematyce ekologicznej. Oprawę muzyczną przygotował nauczyciel muzyki pan Ryszard Palczewski.
      W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w różnorodnych konkursach. W bieżącym roku szkolnym w Konkursie Czytelniczym zwyciężyła klasa III „a”, drugie miejsce zajęła klasa II a, a trzecie miejsce – klasa I. W konkursie o miano „Superczytelnika Szkoły” zwyciężył uczeń klasy III a Jakub Łach, drugie miejsce zajął uczeń klasy I Dominik Synowiec, a III miejsce również uczeń klasy I – Łukasz Starma. Zostały również wręczone przez panią Dyrektor i pana bibliotekarza Adama Cichonia dyplomy – podziękowania za książki ofiarowane do biblioteki szkolnej.
      Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk życząc wszystkim uczniom bezpiecznych i wesołych wakacji.
Zobacz zdjęcia...
 

Nie płacz koziołku

 

     Dnia 21 czerwca 2013r. uczniowie kółka teatralnego pod opieką pani Bernadetty Berowskiej zaprezentowali inscenizację "Nie płacz koziołku" uczniom klas I-III, przedszkolakom oraz rodzicom z okazji Dna Rodziny. Wszystkim gościom bardzo podobała się gra aktorów, stroje, scenografia, a najbardziej tratwa, którą bobry uratowały koziołka. Występ uatrakcyjnił taniec z chustami.

 

 

 

Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków

 

      Dnia 18 czerwca 2013r. uczniowie należący do koła języka angielskiego przedstawili inscenizację "Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków" ("Snow White and the 7 Dwarfs"). Przedstawienie było dużym wyzwaniem, gdyż dzieci zaledwie po dwóch lub trzech latach nauki musiały opanować role w języku angielskim. W tym trudnym zadaniu wspierała ich prowadząca zajęcia koła pani Ewa Wojtaszek.

 

X rocznica nadania imienia i poświęcenia sztandaru PSP w Rzezawie

 

        12 czerwca 2013r w Szkole Podstawowej w Rzezawie świętowaliśmy 10 rocznicę nadania szkole imienia Świętej Jadwigi Królowej i poświęcenia sztandaru. By uczcić ten niezwykle ważny dla naszej szkoły dzień, pani Dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście udali się do kościoła na koncelebrowaną Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Arcybiskup Henryk Nowacki – Nuncjusz Apostolski w Krajach Skandynawskich.
        Jako dar ofiarny od społeczności szkolnej i rodziców złożono ornat z wizerunkiem Świętej Jadwigi, który poświęcił ksiądz Arcybiskup.
        Następnie po uroczystościach w kościele wszyscy uczestnicy w honorowym orszaku za sztandarem szkoły przemaszerowali ulicami wsi do szkoły. Szkoła w tym dniu była pięknie udekorowana. Goście mogli podziwiać interesujące wystawki i gazetki oraz prace uczniów wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
         Uczniowie klasy III a i III b pod kierunkiem pani Alicji Machaj i pani Marty Sutkowskiej przygotowali bardzo ciekawe widowisko historyczne przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia Świętej Jadwigi Królowej. Uświetniły je dworskie tańce epoki średniowiecza w układzie choreograficznym nauczyciela muzyki pana Ryszarda Palczewskiego. Młodzi artyści zobrazowali między innymi uroczystości koronacji Jadwigi, zaślubin z Władysławem Jagiełłą oraz przekazania majątku na rzecz Akademii w Krakowie, a także legendarne świadectwa cudów dziejących się za sprawą świętej już za życia.
         Teatralne, niezwykle barwne stroje, oryginalna scenografia oraz znakomite aktorstwo trzecioklasistów złożyło się na sukces widowiska, które z pewnością na długo zapisze się w kronikach szkoły.
         Do zgromadzonych nauczycieli i uczniów naszej szkoły słowa gratulacji oraz zachęty do bycia godnym ideału Świętej Jadwigi Królowej skierowali: ks. Arcybiskup Henryk Nowacki, Wójt Gminy Rzezawa pan Józef Słonina, przedstawiciel GZOSziP pani Dorota Nowak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Angelika Mączka oraz wieloletni Dyrektor PSP w Rzezawie pani Grażyna Boryńska – Golonka, która obecnie przebywa na emeryturze.
            Po uroczystej akademii goście dokonali wpisu do kroniki oraz zwiedzali ciekawą wystawę przygotowaną przez nauczycieli i uczniów, prezentującą efekty całorocznej pracy nad przedsięwzięciem edukacyjnym: "Obchody X - lecia nadania imienia i poświęcenia sztandaru"  miedzy innymi prace plastyczne, wiersze o Św. Jadwidze, albumy, kroniki oraz puchary i dyplomy poświadczające osiągnięcia i sukcesy naszej szkoły w konkursach i zawodach. Zobacz zdjęcia...

 

Turniej Rycerski o Tytuł Rycerzy Królowej Jadwigi

 

      W dniu 6 czerwca 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie po raz kolejny zorganizowano Turniej Rycerski. Jak każe tradycja, uczniowie klas od IV - VI stanęli w szranki o Tytuł Rycerzy Królowej Jadwigi.

      Ucharakteryzowani na średniowiecznych rycerzy i damy dworu dali popis swojej odwagi i sprawności fizycznej, biorąc udział w licznych konkurencjach sprawnościowych, takich jak: polowanie na smoka, budowanie wieży zamkowej, przeprawa przez rzekę, wyścig rydwanów, władanie mieczem czyli wyprawa do zamku.

     Turniej przeprowadzony przez panią Małgorzatę Smoleń i pana Wojciecha Tabora stał się tradycją w naszej szkole, a zarazem znakomitą okazją do integracji społeczności szkolnej.

 

 

V Gminny Konkurs Języka Angielskiego

      Dnia 4 czerwca 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się V Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 14 uczniów ze szkół podstawowych z Borku, Dąbrówki, Łazów, Jodłówki, Krzeczowa, Okulic i Rzezawy.
Uczestnicy konkursu przez 60 minut pisali test, który sprawdzał umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa, struktur komunikacyjnych, struktury gramatyczne oraz podstawową wiedzę o krajach anglojęzycznych.
      Laureatami konkursu zostali:
                • Filip Kania (Rzezawa) – I miejsce – 139 pkt.
                • Kamil Mroczek (Rzezawa) – II miejsce – 121 pkt.
                • Aleksandra Krupa (Krzeczów) - III miejsce – 113 pkt.
       Nagrody zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu wręczył Wójt Gminy Rzezawa pan Józef Słonina, który reprezentował fundatora nagród - Urząd Gminy w Rzezawie.
     Opiekunowie, a zarazem członkowie komisji wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnym VI Gminnym Konkursie Języka Angielskiego.
Organizatorami konkursu były mgr inż. Ewa Wojtaszek oraz mgr Bernadetta Kania.

 

Duży, większy, największy


       Ostatnia sobota maja to od wielu już lat dzień, w którym do Rzezawy z całej Małopolski przybywają amatorzy królewskiej gry. Kiedy przed jedenastu laty nauczyciel wychowania fizycznego, Wojciech Tabor, wymyślił turniej i zaprosił szachistów do naszej gminy, na jego apel odpowiedzieli nieliczni.
      Piękna rzeźba przedstawiająca popiersie królowej Jadwigi – patronki szkoły – bardzo spodobała się uczestnikom turnieju. Jeszcze bardziej złoty pierścień królowej, o który przede wszystkim toczono szachowe pojedynki. Od tamtego czasu, a więc od jedenastu lat, do Rzezawy rokrocznie zjeżdża coraz więcej zawodników.
      W tym roku padł rekord, w turnieju po raz pierwszy zagrało ponad stu chłopców i dziewcząt z całej Małopolski, a także z ościennych województw.
      Wśród nich byli utytułowani szachiści, mistrz świata szkół – Mirosław Lewicki z LKSz GCKiP Czarna, mistrzyni Polski przedszkolaków Marta Mucha, aktualny wicemistrz Polski chłopców do lat 10 – Krzysztof Szczurek, obydwoje z SP 8 Chrzanów.
      O główne trofeum – puchar z pierścieniem królowej Jadwigi - walka była wyjątkowo wyrównana. Niestety, tak jak w ubiegłym roku, główna nagroda wraz z najlepszym zawodnikiem wyjechała do Dębicy, turniej po raz drugi z kolei wygrał Dominik Lewtak z LKSz GCKiP Czarna.
      Zawody odbywały się w przededniu Dnia Matki. Z tej okazji organizatorzy zorganizowali turniej poboczny dla opiekunek i opiekunów. Rodzice poważnie potraktowali zaproszenie, walcząc do ostatniej sekundy, mieli okazję przekonać się, ile energii, wysiłku, a przede wszystkim nerwów kosztuje każda partia szachowa. Najlepszą mamą okazała się p. Justyna Dyląg z Chrzanowa, a najlepszym tatą p .Iah Meers z Krakowa.
     Wszyscy zawodnicy grający w turnieju wyjechali z Rzezawy z nagrodami bądź pamiątkowymi upominkami. Wśród nich były foldery promujące naszą miejscowość i zachęcające do odwiedzania gminy nie tylko przy okazji turnieju.
      Atrakcyjne nagrody, miłe wrażenia z przyjemnie spędzonego w Rzezawie czasu być może sprawią, że w przyszłym roku padnie kolejny rekord, a o Rzezawie będzie wiadomo w każdym zakątku naszego województwa.


Tekst: Z. Łęczek

 

 

XI Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie

       W roku szkolnym 2012/2013 odbył się w naszej szkole XI Szkolny Konkurs Wiedzy
o Patronie Szkoły Świętej Królowej Jadwidze. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 42 uczniów klas piątych i szóstych. Do półfinału awansowało 10 uczniów. W rozgrywkach półfinałowych i finałowych, które odbyły się 13 maja 2013r. komisja konkursowa w składzie: pani Dyrektor Szkoły mgr Barbara Korol - Adamczyk, pan mgr Adam Cichoń i pani mgr Bernadetta Berowska wyłonili następujących zwycięzców:
                 I miejsce – Joanna Patyk klasa V,
                II miejsce – Maria Zduleczna klasa VI b,
               III miejsce – Aleksandra Budzyn klasa VI b.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorem konkursu był pan Adam Cichoń.

 

Rocznica Konstytucji 3 Maja

 

      30 kwietnia 2013r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla uczczenia 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie po konstytucji USA. Pomimo, że nie uratowała naszego państwa przed upadkiem, to na trwałe zapisała się na kartach naszej ojczystej historii jako próba reformy i umocnienia państwa.

       Uroczystość z tej okazji przygotowała klasa IV i V pod opieką wychowawców pani Marty Pilch i pana Adama Cichonia. Część artystyczną ubogacił taniec polonez wykonaniu uczniów klasy II pod opieką pani Bernadetty Berowskiej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Ryszard Palczewski i grupa uczniów klasy VI.

 

 

XIII Gminny Konkurs Ortograficzny

 

      Dnia 23 kwietnia 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III.

      Celem konkursu było kształcenie wśród uczniów nawyku prawidłowego stosowania zasad pisowni w języku polskim oraz uświadomienie im, że znając te zasady można i warto ortografię polubić, a także wyłonienie spośród uczniów klas trzecich "Mistrza Ortografii".

      Konkurs przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Praca konkursowa składała się z dwóch części: dyktanda i testu zawierającego 14 zadań.

      W konkursie wzięło udział 16 osób ze szkół z terenu Gminy Rzezawa.

      Komisja  pod przewodnictwem pani mgr Zofii Fortuny wyłoniła zwycięzców:

                  I miejsce zajął Wojciech Pradel - PSP Okulice

                 II miejsce zajęła Iwona Stolarz - PSP Jodłówka

                III miejsce zajęła Patrycja Orzechowska  - PSP Łazy.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Rzezawie.

        Na konkurs zaproszono: Wójta Gminy Rzezawa - pana Józefa Słoninę, panią mgr Małgorzatę Graczyk - Dyrektora GZOSziP w Rzezawie, panią mgr Barbarę Korol - Adamczyk - Dyrektora PSP w Rzezawie.

         Organizatorkami konkursu były: pani mgr Agata Lekka i pani mgr Bożena Kociołek.

 

 

Wiosna Pora Wielkanocna

 

       W dniu 26 marca 2013r.  klasa pierwsza pod opieką wychowawczyni  pani Agaty Lekkiej przygotowała inscenizację zawiązaną z powitaniem Wiosny oraz zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi. Młodzi artyści wykazali się talentem recytując wiersze i śpiewając piosenki.      

       Przedstawieniu towarzyszyła piękna muzyka, a nastrój świąteczny podkreślała kolorowa scenografia i kostiumy.

 

 

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

        W dniu 26marca 2013r. odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięli udział uczniowie z PSP z Borku, Rzezawy, Okulic, Łazów i Dąbrówki. Zawodnicy rozwiązywali pisemny test dotyczący przepisów ruchu drogowego, a następnie pokonywali tor przeszkód jeżdżąc na rowerze. Po zaciętej rywalizacji nasza szkoła zajęła III miejsce w składzie: Dominik Tytro, Jakub Partyka i Kacper Żurawski.
         Opiekunami drużyny byli pani Małgorzata Smoleń i pan Wojciech Tabor.

 


 

Powiatowy Konkurs Plastyczny

 

       W dniu 25marca 2013r. w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom powiatowego konkursu plastycznego pt: „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, spośród których nasz uczeń z klasy II a Dominik Smoleń zajął II miejsce.

 

 

Kiermasz wielkanocny 2013

      W dniach 12 i 14 marca 2013 r. w naszej szkole odbył się przedświąteczny kiermasz ozdób wielkanocnych. Został on zorganizowany przez uczniów kółka plastycznego pod kierunkiem pani Małgorzaty Smoleń.
      Przygotowania do kiermaszu trwały kilka tygodni, ale zaangażowanie uczniów oraz ich trud włożony w wykonanie ozdób wielkanocnych nie poszedł na marne. Na stoisku znalazły się śliczne wydmuszki zdobione bibułą czy kolorowymi paseczkami, kartki świąteczne oraz ozdoby z sizalu, takie jak: króliki i baranki.
       Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą działalność!

 

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

          20 lutego 2013r. w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzezawie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. W turnieju brało udział 18 uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Rzezawa. W zmaganiach konkursowych naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VI: Dominik Tytro, który zajął II miejsce, Jakub Partyka i Wiktor Góra.

 

Dyskoteka karnawałowa 2013

 

        7 lutego 2013r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV – VI. W tym roku termin dyskoteki zbiegł się z „tłustym czwartkiem”, dlatego nie mogło zabraknąć tradycyjnych pączków. W trakcie zabawy, która trwała od godziny 1500 do 1800, uczniowie wesoło bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi napojami i ciastami oraz biorąc udział w konkursach przygotowanych przez uczniów poszczególnych klas.

        Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Bernadetty Kania, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas.

 

 

Jasełka 2013

 

         W dniach 9 i 10 stycznia 2013r. w naszej szkole odbyły się Jasełka. Uczniowie klas III a i III b przygotowali sztukę pt. "Maleńka Miłość". Odbyły się cztery przedstawienia o charakterze otwartym. Zaproszono dzieci z przedszkola oraz rodziców uczniów naszej szkoły. Gośćmi specjalnymi byli Babcie i Dziadkowie małych aktorów, gdyż jasełka uświetniły zbliżające się ich święto. W spotkaniu tym uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Rzezawa pan Józef Słonina, Kierownik GZOSziP pani Małgorzata Graczyk wraz z pracownikami: panią Dorotą Nowak, panią Beatą Tybik i panią Anną Koczwarą oraz sołtysem wsi Rzezawa  panem Józefem Zych.

          Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli PSP w Rzezawie: pani Marty Sutkowskiej , pani Alicji Machaj i pana Ryszarda Palczewskiego. Zobacz zdjęcia...

 

Turniej szachowy – prezent…mikołajkowy

 Z czym dzieciom kojarzy się grudzień? Oczywiście z prezentami i Świętym Mikołajem. Nie mogło ich więc zabraknąć na Mikołajkowo-Świątecznym Turnieju Szachowym, który 12.12.2012 r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie. Mikołaj przybiera różne wcielenia, tym razem w jego postać wcieliła się Nadwiślańska Grupa Działania EO CENOMA. To dzięki jej patronatowi i finansowemu wsparciu możliwe było zorganizowanie wspomnianego wyżej turnieju. Czytaj więcej...

Tekst: Z. Łęczek

 

Konkurs szopek Bożonarodzeniowych

 

       Dnia 10 XII 2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbył się szkolny konkurs na „ Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową” przygotowany przez nauczyciela plastyki- panią Małgorzatę Smoleń.
       Celem konkursu było kultywowanie wśród uczniów tradycji wykonywania szopek oraz kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.
       Szopki zostały wykonane z różnych materiałów, samodzielnie przez uczniów lub z częściową pomocą rodziców.
       Spośród 13 szopek komisja wybrała 2, które wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Szopek objętym honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.

 


 

Święty Mikołaj 2012r.

 

       6 grudnia od samego rana w naszej szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Wszystkie dzieci i nie tylko, wyczekiwały na przyjście wyjątkowego gościa. O godzinie 900 pojawił się Święty Mikołaj i wraz pomocnikami odwiedzał uczniów poszczególnych klas rozdając prezenty i zadając dzieciom różne pytania. Potem nastąpiła wielka radość z otrzymanych podarków. Taka atmosfera utrzymała się do końca dnia. Myślę, że wszystkie dzieci długo będą pamiętały ten wyjątkowy dzień i oczekiwać będą z niecierpliwością przyjścia Świętego Mikołaja w przyszłym roku.

 

 

 

 

Medalowe gradobicie

Aż cztery medale przywieźli zawodnicy UKS MAGNUS z powiatowych zawodów Igrzysk Młodzieży Szkolnych w Szachach, które 4 grudnia 2012 r. odbyły się w Bochni. Wśród dziewczynek wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki ze szkoły podstawowej
w Rzezawie (I miejsce Weronika Łęczek, II miejsce Brygida Batko i III miejsce Emilia Bębenek). Spośród chłopców na drugim stopniu podium stanął Dominik Pałka. Cała czwórka
w marcu będzie reprezentować powiat bocheński na zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Olkuszu. Zdobyte medale uczniowie zadedykowali w prezencie swojej pani Dyrektor, która 4 grudnia obchodziła swoje imieniny. Jak powiedziała obdarowana, był to  najprzyjemniejszy prezent, jaki w ten dzień otrzymała.

 

Tekst: Z. Łęczek

 

Andrzejki 1012r.

      29 listopada 2012r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawę rozpoczęły wróżby przygotowane przez wróżki i wróżbitów z poszczególnych klas. Następnie wszyscy uczniowie klas IV – VI bawili się w rytm dyskotekowej muzyki, uczestniczyli w przygotowanych konkursach, od czasu do czasu częstując się przygotowanymi napojami i ciastami. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Bernadetty Kania, a opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas.

 

Kiermasz świąteczny 2012r.

       21 listopada 2012 r. w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Prace zostały wykonane przez uczniów klas IV-VI, pod opieką nauczyciela plastyki pani Małgorzaty Smoleń. Prezentowane ozdoby cechowała oryginalność, różnorodność i estetyka wykonania. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na potrzeby szkoły.

 

Święto Niepodległości

 

         W dniu 9 listopada 2012r. uczniowie klasy VI a pod opieką pani Małgorzaty Smoleń i pani Bernadetty Kania przygotowali uroczystą akademię z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Młodzi aktorzy bardzo emocjonalnie i obrazowo przedstawili ten tragiczny dla narodu polskiego okres rozbiorów i upadku państwa polskiego, a następnie walkę podejmowaną w XIX wieku o utrzymanie polskości i odzyskanie wolności, zakończonej uzyskaniem upragnionej wolności po I wojnie światowej w 1918r. Ekspresji przedstawieniu i emocjonalnemu przeżyciu tych wyjątkowych chwil dostarczyła muzyka w wykonaniu pana Ryszarda Palczewskiego. Uroczystość uświetnił taniec „Polonez” w wykonaniu uczniów klasy IIa pod opieką wychowawczyni Bernadetty Berowskiej, do którego kostiumy uszyła pani Ewa Wojtaszek.

        W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście między innymi: była Dyrektor Szkoły pani Grażyna Boryńska – Golonka, sołtys Rzezawy – pan Józef Zych i przedstawiciel GZOSziP-u pani Beata Tybik. Przedstawienie wywarło na wszystkich oglądających, w tym zaproszonych gościach wielkie wrażenie i nagrodzone zostało gromkimi brawami.

      Na zakończenie Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol - Adamczyk podziękowała organizatorom za przepiękne i wzruszające przedstawienie. Zobacz galerię zdjęć…

 

Sukces sportowy

 

        25 października 2012r. w czasie uroczystości gminnych z okazji Dnia Edukacji Narodowej Wójt Gminy Rzezawa pan Józef Słonina przekazał na ręce Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Rzezawie puchar przechodni za zajęcie
I miejsca w współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych z terenu naszej gminy w roku szkolnym 2011/2012.
        Puchar ten przekazała pani Dyrektor Barbara Korol – Adamczyk społeczności szkolnej na ręce nauczycieli wychowania fizycznego pana Wojciecha Tabora i pani Małgorzaty Smoleń na specjalnie zwołanym apelu w dniu 26 października 2012r.
       Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do uzyskania tego sukcesu, pani Dyrektor serdecznie podziękowała.
 

 

Pasowanie na pazia

          24 października 2012r. o godzinie 900 w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W zaprezentowanym programie artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni Agaty Lekkiej, dzieci wyrecytowały i wyśpiewały pierwsze wrażenia z pobytu w szkole, zdały egzamin bezpiecznego poruszania się po drodze.

         Uroczystą i pełną powagi częścią programu było złożenie przez pierwszaków ślubowania, po którym Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol - Adamczyk przez symboliczne dotknięcie ołówkiem ramienia każdego dziecka dokonała pasowania pierwszaków na pełnoprawnych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Świadkami tego zdarzenia byli zaproszeni goście: ksiądz proboszcz, pani dyrektor Przedszkola w Rzezawie, wychowawczyni z przedszkola - pani Joanna Kozioł, rodzice i uczniowie klas drugich.

        Na pamiątkę ślubowania uczniowie otrzymali dyplomy i prezenty. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci i zorganizowali słodkie przyjęcie.

Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Zobacz zdjęcia...

 

Dzień papieski

 

        16 października 2012r. społeczność naszej szkoły w uroczysty sposób uczciła kolejną rocznicę wyboru naszego rodaka kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Z okazji tej okoliczności uczniowie naszej szkoły pod opieką katechetów: pani Marty Batko i ks. Janusza Wszołka przygotowali poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II montaż słowno – muzyczny połączony z modlitewnym rozważaniem. Myślę, że błogosławiony Jan Paweł II z nieba patronował naszej dzisiejszej uroczystości.

 

Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie na Żaka

 

        11 października 2012r. nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy IIa pod opieką wychowawczyni pani Bernadetty Berowskiej wystawili sztukę pt. „Pinokio”, która bardzo się spodobała wszystkim zebranym i nagrodzona została gromkimi brawami. Następnie uczniowie klasy II złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i wykonane przez rodziców piękne kwiaty.
      W drugiej części uroczystości odbyło się pasowanie uczniów klasy IV na „Żaka”. Z tej okazji uczniowie, powtarzając za słowami swojej wychowawczyni pani Marty Pilch, złożyli uroczyste ślubowanie, a Dyrektor Szkoły pani Barbara Korol – Adamczyk dokonała pasowania  ich na „Żaków” Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Tym samym uczniowie klasy czwartej oficjalnie zostali przyjęci do starszej grupy wiekowej naszej szkoły.
      Na zakończenie spotkania pani Dyrektor podziękowały wszystkim wykonawcom i opiekunom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz wręczyła okolicznościowe nagrody wybranym nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły. Zobacz zdjęcia…

 

Noc Naukowców

 

    28 września 2012r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Bernadetty Kani, Ewy Wojtaszek, Marty Pilch, Małgorzaty Smoleń i Bernadetty Berowskiej wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie.

      Noc Naukowców dała uczniom możliwość spotkania uczonych nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i nietypowych rolach.

 

 

Pożegnanie lata

 

       Dnia 25 września 2012r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka na pożegnanie lata. Zabawę rozpoczął konkurs na najpiękniejszą "Panią Jesień". Decyzją jury konkursowego zwycięzcą został uczeń klasy VI a Dominik Tytro.

       Następnie wszyscy uczniowie bawili się w rytm dyskotekowej muzyki. W trakcie dyskoteki rozdane zostały wylosowane fanty.

 

Akcja Sprzątania Świata 2012

 

        W dniu 17 września 2010r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Tegoroczne "Sprzątanie świata - Polska" odbywało się  pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę". Uczniowie wszystkich klas porządkowali wyznaczone według harmonogramu ulice naszej miejscowości. Akcja przebiegała w koordynacji z Urzędem Gminy w Rzezawie. Nad przebiegiem działań czuwała pani Marta Pilch, nauczyciel przyrody w naszej szkole. Akcji towarzyszyła zbiórka surowców wtórnych.

 

 

50 lecie Koronacji Obrazu Matki Boskiej w Okulicach.

 

      9 września 2012r. przedstawiciele społeczności naszej szkoły na czele z panią dyrektor Barbarą Korol – Adamczyk uczestniczyli w uroczystościach związanych z Jubileuszem Pięćdziesięciolecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej w Okulicach. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup Józef Kowalczyk – Prymas Polski.

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

 

        1 września, jak co roku, rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy rok szkolny 2012/2013. Po tradycyjnym nabożeństwie inauguracyjnym w Kościele Parafialnym
w Rzezawie, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez klasę V pod opieka wychowawcy pana Adama Cichonia. W części artystycznej uczniowie nawiązali do 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Ryszard Palczewski.
      Społeczność szkolna powitała uczniów klasy I, rozpoczynających edukacje w naszej szkole, a szczególnie serdecznie panią mgr Barbarę Korol – Adamczyk, która od 1 września będzie pełnić funkcję dyrektora szkoły. Zobacz zdjęcia…
   

 

 
Nasz email:  sprzezawa@gmail.coml

PSP w Rzezawie. Copyright © 2006 A.C.